Atrakcje zwardońskie

Ze Zwardonia do wielu atrakcji turystycznych prowadzą piesze szlaki turystyczne, a są to: czerwony szlak z Wielkiej Raczy przez Skalankę, gdzie po dziś działa chata studencka, która jest świetnym miejscem noclegowym dla wszystkich miłośników wycieczek górskich. Inny to niebieski szlak z Koniakowa na Barania Górę, jest bardzo malowniczy, a zarazem trudny i długi, ale i tak wart przejścia, że nawet nie trzeba go za długo zachwalać. Kolejny czerwony szlak prowadzi z Soli przez Rachowiec i przejście go zajmuje tylko godzinę.

Zwardoń leży między 3 przełęczami, które również bez wątpienia zasługują na kilka słów uwagi. Pierwsza z nich to przełęcz Przysłop, która położona jest na wysokości 701 metrów, niedaleko historycznej dzielnicy Myto, skąd wzięła się druga nazwa dla przełęczy, czyli przełęcz Myto. Rozłożona jest wzdłuż starej cesarskiej drogi. Od 1995 roku można tą przełęczą przejść przez drogowe przejście graniczne na słowacką stronę pasma Beskidów. Na przełęczy działają 3 wyciągi o różnej długości i różnym stopniu nachylenia.

Druga przełęcz to przełęcz zwardońska leżąca na wysokości 675 metrów. Od 1 czerwca 1992 roku funkcjonuje tutaj ponownie międzynarodowe kolejowe przejście graniczne na linii kolejowej z Żywca do Czadcy. Z przełęczy rozciąga się wspaniały widok na takie wzniesienia jak: Groniowa, Mały Rachowiec, Sołowy Wierch, Duży Rachowiec i inne. Ostatnia przełęcz nosi nazwę przełęczy granicznej leżącej na wysokości 755 metrów, co czyni ją największą przełęczą na terenie Zwardonia.

Gmina Rajcza w której leży Zwardoń, w bardzo ciekawy sposób myśli o rozwoju turystyki i sposobie na zachęcenie ludzi do przyjazdu do ich gminy. Na stronie urzędu dostępna jest bardzo szczegółowa mapa, na której umiejscowione są wszystkie atrakcje, jakie można znaleźć w każdej z miejscowości położonej w gminie. Mapa ukazuje miejsca z noclegami, wyciągi narciarskie, parkingi, tereny leśne, szlaki oraz wysokość terenu. Dużym plusem jest możliwość wydruku i sprawdzenie kalendarza imprez, jakie się obywają cyklicznie i nie tylko. Zwardoń i jego przyroda to również miejsce, z którego wypływa wspaniała i czasami umiejąca narobić wiele złego rzeka Soła. Na uwagę zasługuje również rezerwat Butorza oraz kościół na Lalikach, którego wnętrze wykonane zostało w dużej mierze przez artystę ludowego Jana Krężeloka.

Źródło: meteor-turystyka.pl

Ridda

View more posts from this author
4 thoughts on “Atrakcje zwardońskie
 1. Alicja_2.0

  Szlaki w Zwardoniu nie należą do trudnych, miłośnicy gór powinni być zadowoleni z wyjazdu w te strony

   
  Reply
 2. bonnie

  Byłam w Zwardoniu pierwszy raz i z pewnością wybiorę się tam jeszcze raz, ale polecam też wypoczynek i nocleg w Mikołajkach o czym Eras Musowa już kiedyś pisała z tego co pamiętam :) byłam, sprawdziłam i chętnie powtórzę wypad do Mikołajek.

   
  Reply
 3. Leslie

  Bartek03 racja, widoki się przepiękne, dawno nie byłam w tak malowniczym miejscu jak Zwardoń

   
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>