Malownicze zakątki Kaszub – Borsk

Borsk to wieś położona na Kaszubach, wśród Borów Tucholskich i nad Morzem Kaszubskim, oficjalnie nazywanym jeziorem Wdzydze. Wioska znajduje się w powiecie kościerskim, którego siedziba – Kościerzyna – jest religijnym ewenementem w skali europejskiej: są tam aż dwa sanktuaria maryjne, przyciągające każdego roku liczne pielgrzymki. Borsk jednakże jest znacznie oddalony od strefy miejskiej – poniekąd daje wrażenie, że jest na odludziu. Wieś jest bardzo zadbana i nie ma w niej przeraźliwego chaosu architektonicznego, który często jest zauważalny w małych wsiach w różnych rejonach Polski.

Czas wypocząć nad brzegiem Morza Kaszubskiego

Jezioro Wdzydze jest ogromne. Nie bez powodu jest uznawane za największe jezioro na Kaszubach. Zajmuje obszar dziewięćset dwudziestu hektarów. Wdzydze łączy się z innymi jeziorami, takimi jak: Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Połączenie to wytwarza naturalny krzyż, który najlepiej zobaczyć z lotu ptaka. Przez Wdzydze przebija się Czarna Woda, czyli rzeka Wda, uwielbiana przez kajakarzy. Obszar ten jest wpisany do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wody Wdzydze przybierają rozmaite odcienie, ale najczęściej jest to odcień lekko szmaragdowy, co dodaje uroku całej okolicy. Na jeziorach są wyspy, ale część z nich jest już prywatna, dlatego też lepiej jest nie planować tam wizyt bez zaproszenia – o własności prywatnej przekonają turystów spuszczone ze smyczy psy obronne. Jedna z dużych wysp jest zamieszkała i dostępna dla wszystkich. Ale turyści i tak najchętniej wypoczywają na brzegach jeziora Wdzydze lub uprawiają sporty wodne, w tym nurkowanie – jezioro osiąga głębokość siedemdziesięciu metrów, dlatego też jest atrakcyjne dla płetwonurków.

Jak zobaczyć „Wdzydzki Krzyż”?

Trzeba udać się na teren dawnego lotniska wojskowego w Borsku. Współcześnie teren ten skupia amatorów sportów powietrznych. Z powodzeniem uprawiane jest tutaj szybownictwo oraz tandemowe loty paralotnią, dzięki którym podniebnej przygody mogą doświadczyć także osoby początkujące. Wydatek na taką atrakcję nie jest zbyt duży, ale jednak warto mieć zaplanowane pieniądze na ten cel, tak aby wszyscy chętni na taki lot członkowie rodziny mogli go odbyć.

Baza noclegowa w Borsku

Noclegi w Borsku (wykaz www) mają charakter mocno kameralny, ale jest to atut tej wsi. Cała okolica może konkurować z modnymi Mazurami, a Borsk ma tę przewagę, że jest zupełnie nieskomercjalizowany, co daje prawdziwe poczucie wypoczynku na łonie natury.

Ridda

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>