Wycieczka po Wieliczce

Piękna pogoda, wiosna, lato to wspaniały czas do poznawania przyrody i kultury naszej jakże wspaniałej i obfitującej w różnego rodzaju atrakcje turystyczne ojczyzny. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Polska jako państwo stare i bogate w tradycje, ma turystom bardzo wiele do zaoferowania. Jednym z takich wspaniałych i z pewnością godnych poznania miejsc jest Wieliczka ze swą wielowiekową kopalnią Soli, z której słynie. Na przybywających tutaj turystów oczekuje bogata baza noclegowa (Meteor), goszcząca zarówno na ziemi, jak i pod nią. Do dyspozycji bowiem zostały oddane również podziemne, mieszczące się w samej kopalni noclegi.

Wieliczka poza kopalnią, posiada jeszcze kilka zabytkowych kościołów i muzeum, które swą tematyką nawiązuje do bogatej historii górnictwa w tym rejonie. Największą jednak atrakcją niezmiennie będzie właśnie wspomniana Kopalnia Soli. Jej historia sięga początków państwa polskiego, jednak pierwszy z czterech szybów został wzniesiony dopiero około wieku czternastego. Do dziś turyści mogą go zwiedzać, tutaj też rozpoczyna się ekstremalny szlak górniczy, którym przodowy poprowadzi żądnych wrażeń przybyszów do świata ciężkiej pracy górników. Drugi zdecydowanie łatwiejszy szlak, to szlak turystyczny, poprowadzi on zwiedzających przez kręte korytarzyki pełne eksponatów nawiązujących do górnictwa, ale i tutejszej kultury. Szlak ten prowadzi również przez dwukondygnacyjne Muzeum Wielickie, kapliczkę świętej Małgorzaty, gdzie turyści będą mogli poznać jej legendę. Cała trasa zawiera w sobie około ośmiuset schodów, dlatego też dla osób niepełnosprawnych utworzono alternatywne trasy, które jednak wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Poza tutejszym muzeum, sławną kopalnią, wieloma zabytkami architektonicznymi, Wieliczka dysponuje też przepięknym krajobrazem, wspaniałymi parkami a nawet uzdrowiskiem. Każdego toku przybywają tutaj zatem tysiące turystów, a samą kopalnię, wedle szacunków tutejszych władz odwiedziło dotąd ponad cztery miliony zwiedzających. Wieliczka jest bowiem jednym z takich miejsc, którym Polacy mogą się poszczycić, jest ostoją kultury tego rejonu, doskonale zachowanym i zadbanym dziedzictwem naszych dziejów. Niestety burzliwa historia Polski nie pozwoliła na zachowanie wielu zabytków, świadczących o naszych dziejach, dlatego tak ważne jest abyśmy dbali o te, które zachować się udało, abyśmy je poznawali i czerpali z nich wiedzę na temat przodków.

Ridda

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>