5 milionów oficjalnych zgonów Covid-19

Covid-19
W ciągu weekendu świat osiągnął kolejny przygnębiający kamień milowy: ponad 5 milionów oficjalnych zgonów, które można przypisać pandemii COVID19.

Chociaż liczba ta może wydawać się druzgocąca, faktyczna liczba ofiar śmiertelnych jest prawie na pewno dwa do czterech razy wyższa. Nie wspominając już o tym, że cierpienie pandemii sięga znacznie głębiej, niż może wyrazić zwykłe żniwo śmierci.

Według badaczy pandemii Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, od poniedziałku 1 listopada na całym świecie zgłoszono 5 001 991 zgonów z powodu Covid19. Stany Zjednoczone przodują w każdym kraju, w którym zginęło ponad 745 000 osób. Kilka innych krajów, w tym Brazylia, Węgry i Peru, ma wyższe wskaźniki śmiertelności, chociaż Stany Zjednoczone nadal są tam na szczycie.

Ale odkąd pandemia zaczęła się w zeszłym roku, eksperci ostrzegają, że liczba długotrwałych zgonów będzie niewystarczająca. Zwłaszcza na początku lekarze mogą nie być świadomi cech śmiertelnego przypadku Covid19, co prowadzi do błędnego osądzenia przyczyny śmierci danej osoby. A nawet teraz kraje lub obszary o mniejszych zasobach mogą poświęcać mniej czasu (w tym testowanie) na odpowiednie określenie potencjalnych zgonów pandemicznych, zwłaszcza jeśli ofiary zmarły w domu. Niektóre kraje, często z rządami autorytarnymi, zostały oskarżone o bezpośrednią manipulację ich liczbą w celu zminimalizowania skutków pandemii.

Minie lata, zanim pandemia zostanie w pełni wyjaśniona. Ale już teraz możemy uzyskać przybliżony obraz zbliżającej się pandemii, odnosząc się do nadmiernej liczby zgonów w kraju – całkowitej liczby zgonów zgłoszonych w okresie, która przekracza średni bazowy wskaźnik zgonów w ostatnich latach. To nie jest doskonały system. Niektóre dodatkowe zgony będą wynikać z pośrednich skutków pandemii, a nie bezpośrednio z COVID19, a niektóre przyczyny zgonów mogły się zmniejszyć podczas pandemii z powodu dystansu społecznego, takiego jak grypa sezonowa zeszłej zimy, błąd matematyczny. Ale i tak jest to lepszy barometr pandemii niż jakakolwiek oficjalna liczba.

Bieżące zestawienie Economist, aktualizowane na dzień dzisiejszy, szacuje, że około 10 do 19 milionów ludzi na całym świecie zmarło z powodu Covid19, na podstawie danych dotyczących nadmiernej liczby zgonów. Inne szacunki Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia ustalają obecną liczbę ofiar na 12 milionów. IHME szacuje również, że Stany Zjednoczone straciły ponad 850 000 ludzi z powodu Covid19, chociaż według innych szacunków badaczy z projektu World Mortality Rosja stała się teraz krajem o najwyższej liczbie zgonów, z ponad 872 000 nadwyżek zgonów (Indie). Te liczby nie tylko uczyniłyby Covid19 pojedynczą najgroźniejszą chorobą zakaźną w ciągu ostatnich dwóch lat, ale co najmniej trzecią główną przyczyną zgonów w ogóle.

Same zgony nie są też jedynym skutkiem pandemii. Miliony ludzi trafiły do ​​szpitala, a wiele z nich wyjeżdża z utrzymującymi się, prawdopodobnie trwającymi całe życie komplikacjami. Zarówno pacjenci hospitalizowani, jak i nie hospitalizowani zgłaszali przewlekłe i często wyniszczające objawy w następstwie zakażenia, które stało się znane jako przewlekłe nosicielstwo. I chociaż młodzi ludzie są mniej narażeni na bezpośrednią krzywdę przez covid19, ponad milion dzieci na całym świecie straciło rodziców lub opiekunów, w tym ponad 100 000 w Stanach Zjednoczonych. Kampanie zdrowia publicznego przeciwko AIDS, malarii, gruźlicy i innym poważnym zagrożeniom zostały cofnięte, co również prowadzi do większej liczby cierpień i śmierci. Wszystko to jest przerażające, a przynajmniej części z nich można było zapobiec , nawet przed pojawieniem się w tym roku szczepionek, które są wysoce skuteczne przeciwko śmierci i hospitalizacji z powodu Covid19.

W wielu, ale nie we wszystkich krajach, pandemia zaczęła się cofać, a dla tych, którzy mają wysoki wskaźnik szczepień, najgorsze może naprawdę się skończyć. Ale tylko połowa światowej populacji otrzymała pojedynczą dawkę szczepionki, w tym zaledwie 3,6% ludzi w najbiedniejszych krajach – celowy wybór producentów szczepionek, wspomaganych przez kraje takie jak USA, aby gromadzić zapasy i wiedzę. Dopóki obszary te pozostaną podatne na zagrożenia, pandemia będzie miała okazję kontynuować swoją dewastację.

Dodaj komentarz