Armia amerykańska wypuszcza zupełnie nowy pojazd po raz pierwszy od 4 dekad

M1 Abrams
Nowy pojazd armii amerykańskiej to siła, z którą należy się liczyć na lądzie, ale nie jest to typ czołgu, jakiego można by się spodziewać. Jeśli chodzi o potężną machinę wojenną, ludzie często myślą o amerykańskim czołgu głównym M1 Abrams. Pomimo różnych ulepszeń na przestrzeni lat, konstrukcja głównego czołgu armii pozostaje stosunkowo podobna. W rzeczywistości minęły ponad cztery dekady, zanim wojsko wymyśliło nowy projekt pojazdu… to znaczy do niedawna. W czerwcu armia amerykańska ogłosiła najnowsze osiągnięcia w programie Mobile Protected Firepower, który będzie wykorzystywał nowy typ pojazdu opancerzonego o rewolucyjnym projekcie… dosłownie.

Ten lekki pojazd opancerzony zostanie zaprojektowany i wyprodukowany przez General Dynamics Land Systems, tych samych ludzi, którzy wynaleźli oryginalny M1 Abrams. Podobnie jak luksusowy, ale monstrualny SUV Rezvani Tank X, MPF wygląda bardziej jak czołg lub przynajmniej bardziej nowoczesna alternatywa. Nie ma on jednak zastępować wojskowego czołgu podstawowego. Jeśli tak, to do czego dokładnie służy nowy pojazd US Army? Cóż, według wojska ma to wiele wspólnego z adaptacją, wydajnością i, co najważniejsze, strategią.

Co to jest przenośny pojazd przeciwpożarowy?

Specyfikacje czołgu
Abrams pokazują masę 70 ton z silnikiem turbinowym o mocy 1500 KM i działem 120 mm. Chociaż są niezwykle trwałe, są również ciężkie i powolne w użyciu. Z drugiej strony MPF to 30-tonowe lżejsze pojazdy z mniejszymi działami 105 mm (za pośrednictwem armii amerykańskiej). MPF będzie wspierać Zespoły Bojowe Brygady Piechoty (IBCT) – lekkie jednostki wojskowe na ziemi. Pojazdy te mają zastąpić lekki ośmiokołowy opancerzony pojazd piechoty morskiej – LAV25 – chociaż zamiast opon wykorzystują gąsienice przypominające czołgi, a GD daje im nowoczesne silniki wysokoprężne i kamery termowizyjne.

Oczywiście może to nie odstraszyć dużych czołgów, ale nie taki jest cel MPF. Polecam & nbsp; Podkreśla, że ​​kluczowa jest tutaj lekkość, ponieważ MPF musi mieć uzbrojenie czołgowe i być na tyle zwarty, aby można go było przetransportować na pole bitwy i manewrować w trudnych warunkach. Jego koncepcja jest trochę jak motto Cobra Kai: uderzaj pierwszy, uderzaj mocno. Oznacza to szybkie i skuteczne rozmieszczenie mniejszych sił wroga, pojazdów opancerzonych i bunkrów obronnych, aby uzyskać przewagę, zanim wróg zdąży zareagować. Jeśli chodzi o nazwę, MPF to tylko platforma pasująca do opisu pojazdu, ale mówi się, że wojsko USA nadało w październiku własną nazwę nowemu projektowi pojazdu (przez Popular Science). Oczekuje się, że czołg nowej generacji będzie musiał przejść na dietę, gdy armia wprowadzi swój pierwszy MPF pod koniec 2025 roku.

Dodaj komentarz