Astronomowie odkrywają jedną z najmłodszych planet w historii

wszechświat
Astronomowie z całego świata, kierowani przez zespół z University of Hawaii w Manoa, odkryli jedną z najmłodszych planet, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Planeta nazywa się 2M0437b, a astronomowie wykorzystują dane zebrane podczas swoich badań, aby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu Układu Słonecznego i naszej planety. Naukowcy przeanalizowali światło planety, aby odkryć jego skład i zebrać szczegółowe informacje o tym, jak formowała się w dysku akrecyjnym otaczającym jej gwiazdę w odległej przeszłości.

Szacuje się, że planeta jest kilka razy masywniejsza od Jowisza i uformowała się wokół swojej gwiazdy macierzystej miliony lat temu. Gdy odległa planeta uformowała się wokół swojej gwiazdy, główne hawajskie wyspy zaczęły wynurzać się z oceanów naszej planety. Planeta jest bardzo młoda, tak młoda, że ​​naukowcy uważają, że wciąż jest gorąca od energii wytwarzanej i uwalnianej podczas jej powstawania. Zespół uważa, że ​​miałby podobną temperaturę do lawy.

Planeta została po raz pierwszy zauważona w 2018 roku za pomocą teleskopu Subaru w Maunakea. Od pierwszego odkrycia był badany w ostatnich latach przy użyciu innych teleskopów w tym miejscu, w tym Obserwatorium Kecka. 2M0437b i jego gwiazda macierzysta znajdują się w Obłoku Byka, który jest opisywany jako gwiezdny żłobek. Jest znacznie dalej od swojej macierzystej gwiazdy niż Ziemia od Słońca. Naukowcy uważają, że znajduje się ona 100 razy dalej od swojej gwiazdy niż Ziemia/Słońce

Ogromna odległość od gwiazdy ułatwia badanie planety, ponieważ nie jest ona przesłonięta przez światło gwiazdy, jak gdyby była bliżej. W rezultacie planowane są przyszłe badania, aby dowiedzieć się więcej o planecie i jej powstawaniu. Dodatkowo astronomowie chcą używać teleskopów kosmicznych, w tym Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i Jamesa Webba, które, miejmy nadzieję, pozwolą im identyfikować gazy w atmosferze planety i określać, czy ma ona własny dysk gruzu, który mógłby uformować Księżyc.

Dodaj komentarz