Co to jest Web3?

sieć internetowa
W Internecie pojawił się nowy, modny slogan: Web3, znany również jako Web 3.0 lub web3. Ludzie mówią, że to przyszłość – ale co to tak naprawdę oznacza? Zobaczmy, czym jest Web3 i do czego może nas przygotować.

Co to jest sieć 3.0?

Web3 to luźny termin, który oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Internet jest obiecujący i znacznie mniej zależy od wielkich korporacji, takich jak Google i Facebook, a bardziej od zdecentralizowanych sieci. Ideą stojącą za tym była demokratyzacja internetu, a nie kolektywizacja, którą obserwujemy dzisiaj, gdzie te gigantyczne korporacje mniej lub bardziej zarządzają siecią.

Web 3.0 będzie opierać się na technologii blockchain oraz sztucznej inteligencji, aby przełamać ucisk wielkich firm technologicznych w Internecie i przywrócić go zwykłym ludziom. Chociaż jest to mrzonka, ponieważ znaczna część technologii potrzebnych do Web3 jest jeszcze w powijakach, jest to fascynujący widok dla każdego, kto martwi się dominacją wielkich korporacji, takich jak Meta, i pragnie kontrolować sposób, w jaki ludzie doświadczają Internetu. .

Aby jednak lepiej zrozumieć, gdzie jest Internet, musimy najpierw zobaczyć, skąd on pochodzi.

Web 1.0 i Web 2.0

Web 1.0 to pierwsza publiczna sieć — ignorujemy poprzedników, takich jak ARPANET — i pod wieloma względami jest bardzo prosta. W tym okresie Internet składał się głównie ze stron, które były tylko do odczytu i nie miały żadnej rzeczywistej interaktywności. Ponadto większość stron internetowych jest obsługiwana przez osoby fizyczne lub małe firmy. Giganci internetowi jeszcze nie istnieją – przynajmniej nie do końca.

Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem Web 2.0 około 2004r. – tak jak wiele poważnych zmian, takich jak ta, trudno jest datować. Nie tylko strony internetowe stały się interaktywne – media społecznościowe i tym podobne – ale duże firmy przejęły Internet. Oczywiście zwykli ludzie nadal prowadzą własne strony internetowe, ale teraz jest ich więcej.

W rzeczywistości wiele firm, takich jak Facebook i Google, działa tylko jako strona internetowa. Było to nie do pomyślenia przed 2004 rokiem. To jest Web 2.0, w którym Big Tech ma znacznie mniejszą kontrolę – a może został całkowicie od niego odebrany. Jak to ma działać, staje się dość skomplikowane.

Jak działa Web3?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawową technologią Web 3.0 jest blockchain, ta sama technologia, która stanowi podstawę kryptowalut i NFT. Tak więc w niektórych kręgach Web3 stał się synonimem wszystkiego, co krypto. Czasami można zauważyć, że dotyczy to każdego bitcoina i tym podobnych. Wiele projektów Web3 to zdecentralizowane aplikacje (dApps), które działają na blockchainie Ethereum.

Pomysł polega na tym, że dane są przechowywane w pamięci zdecentralizowanej, a tym samym dystrybuowane w Internecie, a nie w kilku farmach serwerów, jak ma to miejsce obecnie. Sposób, w jaki te dane są przenoszone, jest rejestrowany w cyfrowej księdze – łańcuchu bloków – dzięki czemu przepływ danych jest bardzo przejrzysty, a jednocześnie zapobiega nadużyciom.

Ta decentralizacja będzie dobrodziejstwem dla wielu, ponieważ łatwiej będzie uzyskać dostęp do Internetu z dowolnego miejsca, co prawdopodobnie rozszerzy sieć na jedną trzecią światowej populacji, która nigdy z Internetu nie korzystała. Jednocześnie obiecuje, że sztuczna inteligencja ograniczy nadużywanie systemu przez boty i farmy kliknięć.

Dodaj komentarz