Co to są perfumy ?


Perfumy, pachnący produkt, który powstaje w wyniku wymyślnego mieszania niektórych substancji zapachowych w odpowiednich proporcjach. Słowo pochodzi od łaciny na fumum, co oznacza „przez dym”. Sztuka perfumeryjna była najwyraźniej znana starożytnym Chińczykom, Hindusom, Egipcjanom, Izraelczykom, Kartagińczykom, Arabom, Grekom i Rzymianom. Odniesienia do materiałów perfumeryjnych, a nawet do formuł perfum znajdują się nawet w Biblii.

Surowce stosowane w perfumerii obejmują produkty naturalne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego oraz materiały syntetyczne. Olejki eteryczne są najczęściej uzyskiwane z materiałów roślinnych na drodze destylacji z parą wodną. Pewne delikatne olejki można uzyskać,
przez ekstrakcję rozpuszczalnikową, proces ten stosuje się również do ekstrakcji wosków i olejków perfumeryjnych. Przez usunięcie rozpuszczalnika otrzymuje się, stałą substancję zwaną betonem. Obróbka betonu drugą substancją, zwykle alkoholem, pozostawia nierozpuszczone woski i dostarcza skoncentrowany olej kwiatowy zwany absolutem.

W metodzie ekstrakcji zwanej enfleurage płatki umieszczane są pomiędzy warstwami oczyszczonego tłuszczu zwierzęcego, które nasycają się olejem kwiatowym, a alkohol jest następnie wykorzystywany do uzyskania absolutu. Metoda ekspresji, stosowana do odzyskiwania olejków cytrusowych ze skórek owoców, różni się od tradycyjnej procedury prasowania z gąbkami do mechanicznej maceracji. Poszczególne związki stosowane w perfumerii mogą być izolowane z olejków eterycznych, zwykle przez destylację, i czasami mogą być ponownie przetwarzane, aby uzyskać jeszcze inne chemikalia perfumeryjne.

Pewne wydzieliny zwierząt zawierają substancje zapachowe, które zwiększają trwałość perfum. Takie substancje i niektóre z ich składników działają jako środki utrwalające, zapobiegając zbyt szybkiemu odparowywaniu lotnych składników perfum. Zazwyczaj są one stosowane w postaci roztworów alkoholowych. Produkty zwierzęce obejmują ambrę z kaszalota, rycynę (zwaną także castoreum) z bobra, cyweta z kota cyweta i piżmo z piżma.

Tworzenie zapachów, począwszy od efektów kwiatowych po zapachy nieznane w przyrodzie, uzyskano dzięki używaniu syntetycznych, materiałów aromatycznych.

Dobre perfumy mogą zawierać ponad 100 składników. Każdy zapach składa się z górnej nuty, odświeżającego, lotnego zapachu postrzeganego natychmiast; nuta środkowa lub modyfikator, zapewniający pełny, stały charakter; oraz nutę podstawową, zwaną także końcową lub podstawową, która jest najtrwalsza.

Perfumy można ogólnie klasyfikować według jednego lub więcej identyfikowalnych dominujących zapachów. Grupa kwiatowa łączy w sobie takie zapachy jak jaśmin, róża, konwalia i gardenia. Ostre mieszanki zawierają takie aromaty jak goździk, cynamon,
i gałka muszkatołowa.

Grupa drzewiasta charakteryzuje się takimi zapachami jak wetiwer (pochodzący z aromatycznej trawy zwanej wetiwerią lub khuskhus), drzewa sandałowego i drewna cedrowego. Rodzina omszona jest zdominowana przez aromat mchu dębowego. Grupa znana jako Wschodnie łączy w sobie nuty drzewne, omszone i korzenne z takimi słodkimi zapachami jak wanilia lub balsam i zwykle jest zaakcentowana takimi zapachami zwierząt jak piżmo lub cywet.

Grupa ziołowa charakteryzuje się takimi zapachami jak koniczyna i słodka trawa. Grupa skórzanych wyrobów tytoniowych zawiera aromaty skóry, tytoniu i zadymienia smoły brzozowej. Grupa aldehydowa jest zdominowana przez zapachy aldehydów, zwykle o owocowym charakterze. Zapachy przeznaczone dla mężczyzn są ogólnie klasyfikowane jako cytrusowe, przyprawowe, skórzane, lawendowe, paprociowe lub drzewne.

Perfumy są zwykle roztworami alkoholowymi. Roztwory, ogólnie znane jako perfumy, ale również nazywane dodatkami, ekstraktami lub perfumami do chusteczek do nosa, zawierają około 10-25 procent koncentratów perfum. Terminy woda toaletowa i woda kolońska są powszechnie stosowane zamiennie; takie produkty zawierają około 2-6 procent koncentratu perfum. Oryginalnie woda kolońska była mieszanką olejków cytrusowych z takich owoców, jak cytryny i pomarańcze, w połączeniu z takimi substancjami, jak lawenda i neroli (olejek z kwiatów pomarańczy); wody toaletowe były mniej skoncentrowanymi postaciami innych rodzajów perfum. Żele po goleniu i woda kolońska zawierają zwykle 0,5-2% oleju perfumeryjnego. Najnowsze rozwiązania obejmują aerozole i wysoce skoncentrowane olejki do kąpieli, czasami nazywane perfumami do skóry.

Perfumy stosowane do perfumowania mydeł, talków, pudrów do twarzy, dezodorantów i antyperspirantów oraz innych produktów kosmetycznych muszą być formułowane, aby uniknąć zmiany lub niestabilności w nowym środowisku. Muszą być również sformułowane w taki sposób, aby uniknąć niedopuszczalnych zmian koloru lub konsystencji produktu.

Perfumy przemysłowe stosuje się w celu ukrycia niepożądanych zapachów, np. w farbach i środkach czyszczących, lub w celu nadania im charakterystycznego zapachu, np. przy dodawaniu zapachów skóry do tworzyw sztucznych używanych do pokrywania mebli i dodawania zapachów pieczywa do papieru do pakowania pieczywa.

Dodaj komentarz