Częstotliwość odświeżania vs. Tempo ruchu: jak marki telewizyjne fałszują liczby

TV
W dzisiejszych czasach zakup telewizora lub monitora może wydawać się łatwy, ale tak nie jest. Nie tylko dostępnych jest mnóstwo modeli o różnych specyfikacjach, ale producenci telewizorów celowo wprowadzają zamieszanie z powodu żargonu marketingowego, który przeszkadza w znormalizowanych specyfikacjach technologicznych.

Najważniejszym tego przykładem jest sama liczba liczb, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora. Na początek jest rozdzielczość, która w dużej mierze była wolna od zamieszania, przynajmniej w przypadku telewizorów. Oznacza to, że dokładnie wiesz, jaką rozdzielczość otrzymujesz, kupując telewizor Full HD, 4K lub 8K. W przypadku monitorów rozdzielczości różnią się znacznie, ale nadal możesz szukać tej specyfikacji i łatwo dekodować rzeczywistą liczbę.

Następną najważniejszą wartością jest częstotliwość odświeżania, od której zaczyna się masowe zamieszanie. Z biegiem lat marki telewizyjne zaczęły fałszować dane dotyczące częstotliwości odświeżania i dezorientować kupujących, wprowadzając je do obrotu krzyżowego z częstotliwością ruchu. Większość kupujących nie zdaje sobie sprawy, że częstotliwość odświeżania i szybkość ruchu to dwie różne rzeczy. Oto, czym różnią się te dwa elementy i wszystko, co musisz wiedzieć o debacie na temat częstotliwości odświeżania i szybkości ruchu, zanim kupisz telewizor.

Co to jest częstotliwość odświeżania?

Całe zamieszanie zaczyna się od częstotliwości odświeżania, która jest ważnym wskaźnikiem, który jest źle rozumiany i błędnie przedstawiany. Częstotliwość odświeżania to kluczowy parametr każdego wyświetlacza. Mówiąc najprościej, jest to liczba określająca, ile razy na sekundę ekran jest odświeżany, aby wyświetlić ruchomy obraz. Aby wyświetlić ruchomy obraz, wyświetlacz musi bardzo szybko narysować nowy obraz, a częstotliwość odświeżania to częstotliwość, z jaką ekran może wyświetlać nowy obraz (przez  firmę Intel ).

Częstotliwość odświeżania jest mierzona w hercach (Hz), ponieważ jest to liczba częstotliwości odnosząca się do liczby odświeżeń na sekundę. Im wyższa częstotliwość odświeżania wyświetlacza, tym szybciej będzie on w stanie narysować kolejną klatkę, dzięki czemu obraz będzie gładszy.

Obecnie na wyświetlaczach dostępnych jest wiele różnych częstotliwości odświeżania, co sprawia, że ​​jest to druga najważniejsza metryka, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli szukasz telewizora lub monitora do gier, im wyższa częstotliwość odświeżania, tym lepiej, pod warunkiem, że podłączony komputer lub konsola może obsługiwać wyjście. Dla celów ogólnych nie jest to regułą, której należy przestrzegać, i zależy to od liczby klatek na sekundę treści, które planujesz odtwarzać na telewizorze.

Co to jest liczba klatek na sekundę?

Częstotliwość odświeżania to szybkość odświeżania wyświetlacza w celu wyświetlenia ruchomego obrazu. Aby jednak móc w pełni wykorzystać tę częstotliwość odświeżania, zawartość musi mieć częstotliwość klatek zbliżoną do częstotliwości odświeżania. Zasadniczo każdy ruchomy obraz wyświetlany na ekranie będzie miał częstotliwość, z jaką wyświetla nowy obraz. Obrazy te nazywane są klatkami, a częstotliwość, z jaką te obrazy pojawiają się w ciągu sekundy, nazywana jest liczbą klatek na sekundę (za pośrednictwem  TechSmith ). Jest mierzony w klatkach na sekundę lub fps.

Ale poczekaj: częstotliwość odświeżania i liczba klatek na sekundę to częstotliwości obrazów wyświetlanych w ciągu sekundy, więc jaka jest różnica między nimi? Częstotliwość odświeżania to specyfikacja sprzętowa, co oznacza, że ​​panel wyświetlacza telewizora lub monitora musi ją obsługiwać. Z drugiej strony liczba klatek na sekundę jest atrybutem odtwarzanej zawartości, takiej jak plik wideo lub gra. Oczywiście w przypadku gier liczba klatek na sekundę będzie zależała od mocy sprzętowej komputera lub konsoli do gier. Zależy to od sprzętu komputera, a nie monitora lub telewizora podłączonego do komputera lub konsoli.

Więc jeśli chcesz odtworzyć plik wideo o wysokiej liczbie klatek na sekundę, plik wideo będzie musiał mieć wysoką liczbę klatek na sekundę. Jeśli chcesz grać w grę z dużą liczbą klatek na sekundę, będziesz potrzebować komputera PC lub konsoli, które będą w stanie uruchomić ją z dużą liczbą klatek na sekundę i obsługiwać odpowiednie wyjście wyświetlacza. Ponadto będziesz potrzebować telewizora lub monitora z wysoką częstotliwością odświeżania, aby móc prawidłowo oglądać treści o wysokiej liczbie klatek na sekundę.

Co to jest szybkość ruchu?

Częstotliwości odświeżania i liczby klatek na sekundę to na ogół proste pojęcia. Zamieszanie, które pojawia się w odniesieniu do tych specyfikacji, wynika z czegoś, co nazywa się szybkością ruchu. Szybkość ruchu to wspólna funkcja, która ma wiele różnych nazw, ponieważ każda marka ma inną nazwę dla tej funkcji. RTINGS.com bardzo trafnie nazywa częstotliwość ruchu „fałszywą częstotliwością odświeżania”, ponieważ w istocie tym właśnie jest.

Szybkość ruchu to nic innego jak ulepszenie oprogramowania, które wykorzystuje różne techniki do fałszowania częstotliwości odświeżania telewizora. Po włączeniu ulepszeń szybkości ruchu efektem końcowym jest gładszy obraz o bardzo charakterystycznym i sztucznym wyglądzie, który można odróżnić od rzeczywistego telewizora o wysokiej częstotliwości odświeżania, często nazywany efektem wygładzania ruchu. Jednocześnie może to być akceptowalny środek dla użytkowników, którzy chcą płynniejszego obrazu bez konieczności wydawania więcej na możliwości sprzętowe.

Te fałszywe częstotliwości odświeżania są reklamowane pod różnymi nazwami przez różne marki i zwykle są sprzedawane w sposób, który sprawi, że przeciętny kupujący pomyśli, że patrzy na częstotliwość odświeżania obsługiwaną przez sprzęt. Szybkość ruchu jest prawie zawsze wielokrotnością rzeczywistej częstotliwości odświeżania wyświetlacza, często 2x, 4x, a nawet 8x. Oto popularne nazwy marek tego samego:

Hisense — Motion Rate, 2x lub 4x rzeczywista częstotliwość odświeżania

LG — TruMotion, 2x rzeczywista częstotliwość odświeżania

Samsung — Motion Rate/Clear Motion Rate, 2x rzeczywista częstotliwość odświeżania

Sony — Motionflow XR/X-Motion Clarity, 4x lub 8x rzeczywista częstotliwość odświeżania

TCL — Clear Motion Index (CMI)/Natural Motion, 4x rzeczywista częstotliwość odświeżania

Vizio — wyraźna akcja/dynamiczna częstotliwość ruchu, 2x rzeczywista częstotliwość odświeżania

Wyjaśnienie interpolacji ruchu, MEMC i wstawiania czarnej ramki

Teraz, gdy omówiliśmy szybkość ruchu i różne nazwy używane przez producentów telewizorów, zrozummy, jak działają te technologie. Większość wygładzania ruchu odbywa się za pomocą interpolacji ruchu, metody stosowanej w celu dodania większej liczby klatek w celu uzyskania pozornie płynniejszego obrazu wyjściowego. Widzimy dwie główne technologie stosowane do wygładzania ruchu, które producenci telewizorów próbują połączyć pod różnymi nazwami omówionymi powyżej.

MEMC — Skrót od oszacowania ruchu i kompensacji ruchu. Jest to powszechna technologia interpolacji ruchu, jeśli chodzi o implementacje wygładzania ruchu w telewizorach. MEMC działa na zasadzie szacowania ruchu na podstawie wektorów ruchu i kierunku, w którym poruszają się obiekty. Jak wyjaśniono w artykule IEEE na temat MEMC , oblicza on trajektorię ruchu i dodaje klatkę, zanim pojawi się następna klatka, działając jak sztuczny most między dwiema klatkami. Niektóre implementacje mogą również wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania następnej ramki. Powoduje to płynny ruch, który nadaje mu wygląd o wysokiej częstotliwości odświeżania, ale może powodować dodatkowe artefakty wyświetlania, które mijają się z celem.

Wstawianie czarnej ramki — służy do przeciwdziałania rozmyciu ruchu, często w scenariuszach, w których trwa wygładzanie ruchu. Wstawianie czarnej ramki działa poprzez wstawienie czarnej ramki między dwiema ramkami, albo przez szybkie włączanie i wyłączanie podświetlenia, albo w przypadku wyświetlaczy OLED, szybkie włączanie i wyłączanie ekranu, jak wyjaśnia How-To Geek . Daje to obrazowi gładszy wygląd. BFI jest zwykle używany do uzyskania płynniejszego ruchu bez typowego efektu wygładzania ruchu.

Częstotliwość odświeżania a częstotliwość ruchu

Częstotliwość odświeżania i szybkość ruchu zapewniają płynniejszy obraz, ale nie do końca w ten sam sposób. Częstotliwość odświeżania jest właściwością sprzętową, co oznacza, że ​​będziesz w stanie uzyskać płynniejszy obraz na poziomie sprzętowym, który jest lepszy. Z drugiej strony szybkość ruchu to funkcja dołączona do zwalczania niedociągnięć sprzętowych telewizora. Jeśli chodzi o telewizory, standardowa częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, a wysoka częstotliwość odświeżania to zazwyczaj 120 Hz.

Implementacje szybkości ruchu mają na celu zapewnienie więcej niż to, do czego jest zdolny sprzęt. Jednak szybkość ruchu nadal często daje efekt fałszywej telenoweli,  gdy jest włączona, więc nie jest to równoznaczne z posiadaniem odpowiedniego telewizora o wysokiej częstotliwości odświeżania. Szybkość ruchu obiecuje przenieść wyświetlacze 60 Hz do 120 Hz, a nawet 240 Hz i 480 Hz, a wyświetlacze 120 Hz do 240 Hz, 480 Hz, a nawet 960 Hz. Jednak telewizor nadal będzie miał częstotliwość 60 Hz lub 120 Hz, a szybkość ruchu nie zmieni tego ograniczenia sprzętowego. Wiedza o tym ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia mylącego żargonu używanego przez producentów do określenia szybkości ruchu (za pośrednictwem  DisplayNinja ).

Jak wyjaśniono wcześniej, liczba klatek na sekundę również odgrywa tutaj kluczową rolę. Chociaż tempo ruchu obiecuje płynniejszy obraz, nie może całkiem wyświetlać wyższej liczby klatek na sekundę. Więc jeśli chcesz odtworzyć klip 120 klatek na sekundę na telewizorze 60 Hz lub zagrać w grę działającą z szybkością 300 klatek na sekundę na telewizorze 120 Hz, tak naprawdę nie zobaczysz wyjścia powyżej natywnej częstotliwości odświeżania telewizora (60 Hz/120 Hz). Więc nawet jeśli uzyskasz 400 klatek na sekundę w swojej grze, zobaczysz 60 klatek na sekundę tylko wtedy, gdy twój monitor lub telewizor obsługuje częstotliwość odświeżania 60 Hz, nawet jeśli szybkość ruchu obiecana przez producenta wynosi 480 Hz.

Jak określić częstotliwość odświeżania i szybkość ruchu telewizora

Ze względu na żargon marketingowy i niepotrzebne zamieszanie trudno jest określić, jaką częstotliwość odświeżania ma telewizor. To sprawiło, że zakupy telewizyjne są bardziej skomplikowane niż powinny. Istnieją jednak sposoby na ominięcie wprowadzającego w błąd marketingu, aby kupić najlepszy telewizor do użytku.

Uniwersalną radą byłoby, aby zawsze szukać specyfikacji, która mówi „częstotliwość odświeżania”. Niezależnie od tego, czy kupujesz telewizor w sklepie, przez Internet, czy już go masz, możesz sprawdzić numer modelu online i znaleźć pełną specyfikację na stronie internetowej producenta. Poszukaj częstotliwości odświeżania wymienionej w specyfikacji. To jedyna liczba, na którą powinieneś spojrzeć, zwłaszcza jeśli próbujesz kupić telewizor, który ma wyższą częstotliwość odświeżania obsługiwaną przez sprzęt. Upewnij się, że specyfikacja częstotliwości odświeżania nie mówi, że częstotliwość odświeżania dotyczy MEMC, ponieważ oznaczałoby to, że nie jest to rzeczywista częstotliwość odświeżania, ale częstotliwość ruchu.

Powinieneś także uważać na markę producenta wokół wartości częstotliwości odświeżania. Upewnij się, że wartość częstotliwości odświeżania nie jest połączona z żadnym z następujących słów: Motion Rate, TruMotion, Motionflow XR, X-Motion Clarity, Natural Motion, Clear Motion Index (CMI), Clear Action lub Dynamic Motion Rate. Każde takie niestandardowe oznakowanie oznacza inne określenie szybkości ruchu, a nie rzeczywistą częstotliwość odświeżania (zgodnie  z Tom’s Guide ).

Jak kupić odpowiedni telewizor z odpowiednią częstotliwością odświeżania do swoich potrzeb

To, jakiej częstotliwości odświeżania potrzebuje twój telewizor, jest raczej subiektywne. Chociaż wyższe częstotliwości odświeżania są świetne, będą również kosztować więcej, biorąc pod uwagę, jak mają w środku bardziej wydajny sprzęt, jak wskazuje Recenzja . Ostatecznie jednak będzie to zależeć od tego, do czego planujesz używać telewizora, i nie ma sensu przepłacać za telewizor z wyższą częstotliwością odświeżania, jeśli nie zamierzasz z niego korzystać.

Na przykład prawie wszystkie treści telewizyjne i filmy są ograniczone do 24 klatek na sekundę, a kilka z nich, zwanych wysoką liczbą klatek na sekundę (HFR), jest ograniczonych do 48 klatek na sekundę. Większość treści telewizyjnych emitowanych/przesyłanych strumieniowo również trzyma się tych liczb. Nawet YouTube osiąga obecnie maksymalnie 60 klatek na sekundę. W związku z tym częstotliwość odświeżania 60 Hz wystarczy do prawie wszystkich zwykłych programów telewizyjnych, ponieważ nie będziesz potrzebować ani używać wyższej częstotliwości odświeżania z powodu braku treści.

Z drugiej strony, jeśli zamierzasz grać na telewizorze, a zwłaszcza jeśli masz nowszą konsolę, taką jak Xbox Series X lub PlayStation 5 , a nawet sprawny komputer, powinieneś wybrać telewizor z odświeżaniem 120 Hz wskaźnik. Telewizory na ogół nie mają wyższej częstotliwości odświeżania, więc idealną opcją do gier byłby telewizor z częstotliwością odświeżania 120 Hz z HDMI 2.1, ponieważ DisplayPort nie jest powszechną opcją w telewizorach.

Czy należy używać funkcji szybkości ruchu?

Prawie wszystkie nowe telewizory, w tym najlepsze budżetowe telewizory 4K , będą miały wbudowaną technologię wygładzania ruchu, a wraz ze wzrostem popularności implementacji sztucznej inteligencji technologie te również się poprawiają. Więc jeśli masz telewizor z funkcjami ruchu, pytanie brzmi – czy powinieneś ich używać?

Cóż, po raz kolejny odpowiedź sprowadza się do preferencji. Szybkość ruchu nie jest z natury złą cechą. Zyskał złą reputację ze względu na ogólny niesmak faux-smoothed look, który nazywa się efektem opery mydlanej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby włączenie funkcji wygładzania ruchu i zobaczenie, jak to wygląda przy regularnym oglądaniu. Jeśli Ci się spodoba, tak jak wiele osób w przypadku treści sportowych, możesz je włączyć. Jeśli ci się to nie podoba, wyłącz to.

Przez lata widzieliśmy wiele argumentów przemawiających za funkcjami wygładzania ruchu. WIRED argumentował, że możesz mieć dobre wrażenia, włączając funkcje wygładzania ruchu, jeśli utrzymasz je na najniższym ustawieniu. W opinii PCMag argumentowano, że należy włączać wygładzanie ruchu tylko w przypadku transmisji sportowych na żywo i wyłączać je w przypadku innych treści, co robi wiele osób. Są też ludzie, którzy mają silną niechęć do wygładzania ruchu i uważają, że powinno to zostać całkowicie wyłączone, jak wyrażono w tym artykule Vulture .

Ta różnica zdań tylko potwierdza fakt, że sprowadza się to do osobistych preferencji, więc ustaw telewizor na takie ustawienie, które najbardziej Ci odpowiada i ciesz się!

Dodaj komentarz