Czym są perfumy?

perfumy
Historia perfum jest tak stara jak sama ludzka historia. Po raz pierwszy zostały użyte przez Egipcjan do swoich religijnych rytuałów i ceremonii – istnieją ślady użycia perfum w starożytnym Egipcie z 3500 rpne. Słowo „perfum” pochodzi jednak od Rzymian. Był używany do ceremonialnych wypalania lub „per fumum”, co oznacza „przez dym”, więc to łaciński zwrot nadało perfumom ich popularną nazwę.

Grecy byli pierwszymi, którzy produkowali płynne perfumy, ale bardzo różniły się od perfum, których używamy dzisiaj. Wtedy składały się z bardzo ciężkich olejów i pachnących proszków. Poza duchowymi rytuałami używano perfum w celu ukrycia brzydkiego zapachu ciała. Stosowano je również u zwierząt domowych i wśród różnych przedmiotów gospodarstwa domowego, co szybko zapewniło im dobrą pozycję wśród królów, królowych i wszelkiego rodzaju szlachty.

Nowoczesne perfumy bardzo różnią się od swoich poprzedników. Dziś są mieszanką olejków eterycznych, utrwalaczy i rozpuszczalników. Obecnie związki te można wytwarzać syntetycznie lub ekstrahować z różnych roślin. Tak czy inaczej, każdy zapach składa się z 3 głównych rodzajów nut:

perfumy

Najważniejsze nuty ( nuty głowy ) – to zapachy, które wyczuwasz zaraz po nałożeniu perfum na skórę. Zwykle wyparowują bardzo szybko, ale jako że stanowią pierwsze wrażenie danego perfumu, są bardzo ważne.
Nuty środkowe – jak sama nazwa wskazuje, są to zapachy, które rozwijają się po wyparowaniu górnych nut. Są „sercem” perfum.
Nuty bazowe – są to nuty, które pachną po zniknięciu środkowych nut. Wraz z nutami środkowymi stanowią ogólny temat perfum. Nuty bazowe są bogatsze i głębsze i zwykle rozwijają się w około 30 minut po aplikacji.
Jeśli chodzi o stężenie związków aromatycznych, istnieje kilka głównych rodzajów substancji zapachowych:

Wyciąg z perfum – najtrudniejszy do znalezienia, jego stężenie wynosi od 15% do 40%. Bądź ostrożny z jego stosowaniem, ponieważ jest bardzo silny (trwałość około 6 godzin) i może łatwo powodować podrażnienia skóry!
Woda perfumowana (EDP) – stężenie wynosi między 10% a 20% (zazwyczaj około 15%). Zwykle trwałość około 3 do 5 godzin.
Woda toaletowa (EDT) – aromatyczne związki znajdują się między 5% a 15% (zazwyczaj około 10%). Zwykle trwa około 2 do 4 godzin.
Woda kolońska (EDC) – jego aromatyczne związki zawierają się między 3% a 8% (zazwyczaj około 5%). Zwykle trwa do 2 godzin.

Ważna uwaga na temat trwałości zapachu: istnieje wiele niejasności, jeśli chodzi o trwałość i moc powyższych rodzajów substancji zapachowych. Na przykład, zazwyczaj perfumy Eau de perfumy (EDP) będą bardziej skoncentrowane niż woda toaletowa (EDT), co oznacza, że ​​będą bardziej intensywne i długotrwałe, ale nie zawsze tak jest! Zauważ, że różne perfumy używają różnych ilości olejków do swoich zapachów, co oznacza, że ​​EDT z jednego z perfum może być silniejszy i trwać dłużej niż EDP z innego domu perfum.

Rada przed zakupem nowych perfum. Sprawdź jakie rodzaje zapachów masz w domu. Da Ci to pojęcie, do jakiej siły przywykłeś. Następnie, gdy idziesz na zakupy perfum, zawsze sprawdzaj zapach na skórze (jeden zapach na raz) i czekaj, aż się rozwinie. Nie spiesz się i baw się dobrze, odnajdując swój następny ulubiony zapach!.

Dodaj komentarz