Dlaczego burze słoneczne stanowią problem dla satelitów?

satelita
Burze słoneczne przyciągają coraz więcej uwagi, ponieważ świat staje się coraz bardziej zależny od satelitów. Czemu? Ponieważ te burze mogą potencjalnie zakłócić operacje satelitarne. SpaceX, na przykład stracił 38 z
9 internetowych satelitów Starlink, które wystrzelił w lutym 2022 r., ponieważ burza słoneczna uderzyła w ziemską atmosferę mniej więcej w tym samym czasie. Wydarzenie, które kosztuje SpaceX około 50 milionów dolarów za CNBC, pokazało, jak burze słoneczne mogą powodować problemy.

Życie na Ziemi byłoby zupełnie inne bez satelitów. Globalna populacja codziennie zależy od satelitów. Jak wyjaśnia NASA, satelity są wykorzystywane do komunikacji, usług energetycznych, rurociągów naftowych i gazowych, ruchu lotniczego i morskiego oraz nawigacji, GPS, bezpieczeństwa pogodowego i pogodowego, rolnictwa, nauki i innych operacji rządowych, cywilnych i wojskowych.andnbsp;

Burze słoneczne, zwane również burzami geomagnetycznymi, mają miejsce, gdy ziemska atmosfera i magnetosfera są pod wpływem aktywności słonecznej. Burze słoneczne mogą być spowodowane przez rozbłyski słoneczne, koronalne wyrzuty masy, szybki wiatr słoneczny lub cząstki energii słonecznej. Jedna z tych burz może trwać od godzin do dni, ale jej wpływ na atmosferę może trwać tygodniami. Gwałtowna, ekstremalna aktywność słoneczna może nawet uderzyć w naszą planetę w ciągu zaledwie kilku godzin, pozostawiając niewiele czasu na przygotowania.

Jak burze słoneczne zakłócają pracę satelitów

Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA wyjaśnia, że ​​burze słoneczne ogrzewają jonosferę, a także górną warstwę atmosfery, czyli termosferę. Ten wzrost temperatury jest spowodowany „wpadaniem” cząstek energetycznych w obszary atmosfery. Ogrzewanie atmosfery zwiększa jej gęstość i powoduje również wzrost oporu satelitów. Dodatkowo naładowane cząstki i zaburzenia magnetyczne mogą prowadzić do nieprawidłowego działania kluczowego sprzętu elektronicznego znajdującego się na satelitach.

SpaceX ujawnił, że podczas burzy, która spowodowała utratę satelitów Starlink w lutym, opór wzrósł nawet o 50%. Kiedy nadeszła burza, zespół SpaceX zainicjował procedury awaryjne, przestawił satelity w tryb awaryjny i nakazał im „latać krawędzią”, aby zmniejszyć opór oporu. Ponadto prywatna firma utrzymywała kontakt z 18. Eskadrą Kontroli Kosmicznej Sił Kosmicznych, rządową organizacją zajmującą się bezpieczeństwem w przestrzeni kosmicznej, oraz LeoLabs, prywatną komercyjną usługą śledzenia radarów kosmicznych. Mimo wysiłków firma straciła większość tej partii satelitów.

Podczas gdy satelity Starlink SpaceX są zaprojektowane do bezpiecznego deorbitacji, co oznacza, że ​​spalą się po ponownym wejściu, nie wszystkie satelity mają tę funkcję wbudowaną z założenia. Powoduje to zakłócenia usług satelitarnych, ponowne orbity i kolizje w kosmosie, co jest poważnym problemem dla burz słonecznych. NASA dodaje, że zagrożone są nie tylko statki kosmiczne i bezzałogowe satelity. Wystrzelenia w kosmos i działania w kosmos mogą być również dotknięte burzami słonecznymi, a wysoki poziom promieniowania zagraża zdrowiu astronautów.

Dodaj komentarz