Dlaczego krew płynie inaczej w kosmosie?

wszechświat
Kiedy widzisz obrazy astronautów krążących wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, możesz zobaczyć, że wygląda to inaczej. Jasne, ich włosy mogą stać na głowie, ale w ich wyglądzie jest coś innego, czego możesz nie być w stanie zidentyfikować. Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie ich twarzom, możesz zobaczyć wypukłe żyły na szyi lub obrzęki na twarzy. Cóż, możesz za to podziękować grawitacji. A raczej… brak.

Nasze ciała ewoluowały pod wpływem ziemskiej grawitacji, więc samo chodzenie po sklepie spożywczym lub zabawa z psem powoduje, że wewnętrzne funkcjonowanie organizmu jest tak głośne, jak smarowanie maszyny. Umieść swoje ciało w stanie zerowej grawitacji i wszystko się kręci. Według inbsp; NASA, nasze ciało nie ma sił zewnętrznych, które mogłyby reagować bez normalnego poziomu grawitacji, więc układ sercowo-naczyniowy staje się „leniwy”.

Tu na Ziemi grawitacja wciąga krew i inne płyny ustrojowe do żołądka i nóg. Dlatego długie stanie w pozycji stojącej powoduje puchnięcie nóg i kostek. Ale w kosmosie nie ma takiej siły grawitacji –andnbsp; sztuczne lub inne inbsp; – krew jest popychana do klatki piersiowej i głowy. Zmiana w płynie faktycznie powoduje, że serce i naczynia krwionośne mają mniejszy przepływ krwi niż normalnie, powodując w ten sposób wybrzuszenie, wybrzuszenie żył u astronautów (za pośrednictwem NASA).

W kosmosie nikt nie lubi opuchniętej twarzy

Ten ogólny brak grawitacji wpływa znacząco na organizm i układ krążenia. NASA i inne agencje kosmiczne na całym świecie poświęciły dużo czasu i wysiłku na badanie wpływu nieważkości na wpływ życia w kosmosie na organizm.

Według NASA, krew w klatce piersiowej i głowie może powodować niekorzystne skutki zdrowotne, takie jak utrata słuchu, zwiększone ciśnienie w mózgu prowadzące do obrzęku mózgu i deformacji oka, znanego jako zespół oka związany z neurologią światła kosmicznego (znany również jako SANS). ). ). Brak grawitacji powoduje atrofię mięśni i zmianę kształtu serca z typowego owalu widocznego na Ziemi w bardziej zaokrągloną kulę.

Kiedy astronauci powrócili na Ziemię w pełnej grawitacji, krew i płyny zostały zassane do ich brzucha i nóg. To przesunięcie płynów i inne zmiany w twoim ciele utrudniają kontrolowanie spadku ciśnienia krwi. Może to powodować zawroty głowy u niektórych astronautów, a czasem omdlenia, stan znany jako nietolerancja ortostatyczna.

Ciała przystosowują się do każdego środowiska, w którym się znajdują, a przestrzeń niestety nie jest zbyt przyjazna.

Dodaj komentarz