Dziś start SpaceX Inspiration4

rakieta kosmiczna
SpaceX i Inspiration4 są na dobrej drodze do wystrzelenia przełomowej pierwszej całkowicie cywilnej załogi w kosmos, a start zaplanowano na środę wieczorem 15 września w USA.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czteroosobowa załoga pojedzie na orbicie wokół Ziemi Smokiem Załogowym SpaceX, aby rozpocząć trzydniową misję.

Okno startowe rozpoczyna się dzisiaj 15.09.2021 o 20:02 EDT, SpaceX wcześniej potwierdziło. Nie oznacza to, że Falcon 9 wystartuje dokładnie w tym momencie: to pięciogodzinne okno.

Transmisja na żywo z całego wydarzenia rozpocznie się przed otwarciem okna, a SpaceX będzie je transmitować. Na pokładzie będą cztery cywilne załogi, a Jared Isaacman będzie pełnił funkcję dowódcy. Dołączą do niego Chris Sembroski, Sian Proctor i Hayley Arceneaux. Jednak chociaż fakt, że żaden z tych czterech nie jest zawodowymi astronautami, sprawia, że ​​dzisiejszy start jest tak ważny, nie jest to jedyny ważny element misji.

stacja kosmiczna

Oczekuje się, że potrwa trzy dni, a statek kosmiczny SpaceX Dragon przeleci 360 mil nad Ziemią. To w rzeczywistości najwyższy poziom, jaki załogowa misja dotarła w kosmos od 2009 roku, kiedy astronauci po raz ostatni odwiedzili Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Wtedy do tej misji potrzebny był wahadłowiec kosmiczny NASA. Przewińmy do dzisiaj i jest to przykład siły programu Commercial Crew amerykańskiej agencji kosmicznej. Zbudowany w celu zastąpienia wycofanego programu promu kosmicznego, NASA współpracowała z prywatnymi firmami rakietowymi i kosmicznymi, takimi jak SpaceX, Boeing i innymi, aby misje stały się bardziej przystępne.

Inspiration4 podkreśla jednak inne potencjalne zastosowanie tej technologii i prywatne loty kosmiczne. Choć wystartuje z Launch Complex 39A w NASA Kennedy Space Center na Florydzie, będzie to demonstracja tego, jak prywatne misje mogą być wykorzystywane zarówno do turystyki kosmicznej, jak i badań.

Kapsuła Dragon, która zabierze załogę

Inspiration4 na orbitę, była już używana, ale została dostosowana do dzisiejszej misji. Zniknął zwykły pierścień dokujący na nosie, który byłby wymagany do połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Na jego miejscu znajduje się nowa kopuła okna kopuły – chroniona podczas startu za pomocą pokrywy na zawiasach – która według SpaceX jest największym ciągłym oknem kosmicznym, jakie kiedykolwiek latano.

Da to załodze bezprecedensowy widok na Ziemię i przestrzeń kosmiczną podczas ich misji. Okładka zostanie przywrócona, gdy nadejdzie czas powrotu statku kosmicznego na Ziemię za około trzy dni, a SpaceX wyznaczy kilka różnych miejsc startu u wybrzeży Florydy.

Dodaj komentarz