Gumowe maty wibroizolacyjne na stanowiska pracy

mata gumowa przemysłowa
Wibroizolacja podstaw maszyn i urządzeń to niezwykle dzisiaj istotna kwestia.

Przekłada się ona na żywotność nie tylko samych maszyn, ale również budynków, w których zlokalizowane są przestrzenie produkcyjne, jak również na komfort, a nawet zdrowie osób zatrudnionych przy obsłudze danych urządzeń. Dobrze zaprojektowana wibroizolacja w znacznym stopniu zmniejsza poziom hałasu generowanego przez maszyny.

Dlaczego wibroizolacja maszyn i urządzeń jest tak ważna?

Wiele wykorzystywanych w przemyśle maszyn i urządzeń generuje podczas pracy drgania o różnym nasileniu. Wibracje te mogą być bardzo małe, wręcz niezauważalne, ale mogą też być bardzo duże. Istnieje wiele powodów dla których warto zainwestować w odpowiednie środki służące do izolacji maszyn w tym za kresie. Po pierwsze, istotne jest bezpieczeństwo budynków w jakich odbywa się produkcja. Współczesne hale fabryczne wykonywane są najczęściej z prefabrykatów w formie płyt izolowanych, wiele zakładów to wciąż jednak tradycyjne budownictwo. Nawet najmniejsze, niewyczuwalne dla człowieka drgania, o ile trwają wystarczająco długo mogą przyczynić się do powstania uszkodzeń w konstrukcji budynków. Po drugie, warto zabezpieczać maszyny przed drganiami pochodzącymi z zewnątrz. W wielu zakładach wykorzystywane są maszyny różnego typu, niektóre z nich mogą być wysoce wrażliwe na wibracje. Rozwiązaniem są na przykład gumowe maty wibroizolacyjne, na których ustawione są urządzenia.

mata gumowa przemysłowa 1

Wibroizolacja na stanowisku pracy – prawo i kwestie praktyczne

Izolacja przed wibracjami generowanymi przez maszyny dotyczy również zatrudnionych pracowników. Długotrwała ekspozycja na drgania, oraz na towarzyszący im hałas może długofalowo prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, znacznie obniżać wydajność, a czasami nawet całkowicie uniemożliwiać wykonywanie pracy na danym stanowisku. Kwestię tę regulują również przepisy prawa pracy, które zobowiązują pracodawcę do zaopatrzenia stanowiska pracy we wszelkie niezbędnie środki, które zmniejszają ryzyko jakiemu podlegają zatrudnieni pracownicy. Ustawa mówi wyraźnie, że pracodawca powinien dostarczyć do stanowiska pracy najwydajniejsze możliwe zabezpieczenia, na jakie pozwala obecny stan techniki.

Dodaj komentarz