Jakie słuchawki lotnicze wybrać?

pilot samolotu w słuchawkach
Słuchawki lotnicze są jednym z najważniejszych akcesoriów, w jakie wyposażony jest pilot. Dlaczego są tak istotne?

Dobrej jakości sprzęt nauszny zapewnia sprawną komunikację z członkami załogi, wieżą oraz innymi uczestnikami ruchu lotniczego, a także odpowiednie wytłumienie dźwięków pochodzących z zewnątrz. Zatem jakie słuchawki lotnicze wybrać?

Dwa rodzaje tłumienia dźwięków

Aby dokonać właściwego wyboru słuchawek dla pilota, trzeba rozwiać następującą wątpliwość: Na jakim rodzaju tłumienia nam zależy? Tu pojawiają się kolejne pytania: Czy latamy ponad 300 godzin rocznie? Czy jesteśmy akurat na etapie kończenia szkolenia PPL? Redukcja hałasu za pomocą słuchawek lotniczych w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania pilota. Dzieli się ona na dwa rodzaje:

– tłumienie aktywne;
– tłumienie pasywne.

To pierwsze polega na bardziej złożonym procesie redukcji bodźców hałasowych. Dużą rolę odgrywają tu specjalne układy elektroniczne, które ułatwiają nakładanie się na siebie fal akustycznych.

Czym jest zatem tłumienie pasywne? To po prostu dodatkowa izolacja narządu słuchu za pośrednictwem wkładek lub muszli ekranujących.

Gdy jesteśmy na początku kariery lotniczej, warto postawić na słuchawki z tłumieniem pasywnym. Mamy szansę lepiej wsłuchać się w otoczenie i dźwięki pochodzące z wnętrza statku powietrznego. Innymi słowy, nic nie umknie wtedy naszej uwadze.
pilot samolotu

Waga słuchawek

Jest taka zasada w lotniczym świecie, że im mniej ważą słuchawki, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że tylko ultralekki wariant wchodzi w grę. W przypadku tłumienia pasywnego cienkie muszle na uszach będą gorzej spełniały swoją funkcję.

Nie zapominajmy o wygodzie!

Parametry parametrami, ale spędzając kilka godzin w samolocie, musimy pamiętać o własnym komforcie. Słuchawki lotnicze nie mogą być zbyt ciasne. Powinny z łatwością przylegać do ciała, ale nie powodując przy tym ucisku. Jeśli więc decydujemy się na zakup słuchawek przez internet, wybierzmy sklep, które daje możliwość testowania produktu przez minimum kilkanaście dni.

Dodaj komentarz