Kosmiczny Teleskop Hubble’a znów w akcji

teleskop
Starzejący się Teleskop Kosmiczny Hubble’a miał ciężki rok, a dwie główne osłony teleskopu nie były w stanie przeprowadzić operacji naukowych.
NASA potwierdziła w tym tygodniu, że Hubble powrócił do pełnej działalności naukowej, z wszystkimi czterema instrumentami do zbierania danych naukowych. Obserwatorium na orbicie przeszło w tryb awaryjny, ponieważ instrumenty zarejestrowały problemy z powiadomieniami o synchronizacji.

Według stanu na 7 grudnia nie było żadnych zgłoszonych problemów czasowych, odkąd NASA rozpoczęła monitorowanie 1 listopada. Podczas gdy teleskop kosmiczny powrócił do pełnej pracy naukowej, członkowie zespołu Hubble’a nadal pracują nad zmianami oprogramowania w głównych instrumentach naukowych na teleskop, niech kontynuują pracę, jeśli pojawią się inne problemy z komunikatami synchronizacji. Spektrometr Cosmic Origins będzie pierwszym z czterech aktywnych instrumentów, które NASA planuje zaktualizować za pomocą nowego oprogramowania.

Narzędzia zostaną zaktualizowane w połowie grudnia Pozostałe trzy urządzenia również otrzymają aktualizację oprogramowania w nadchodzących miesiącach. Hubble prowadzi działalność naukową na orbicie od ponad 31 lat. Jeszcze w tym miesiącu będzie miał partnerskie obserwatorium na orbicie wraz z wystrzeleniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Pomimo wieku Hubble’a, NASA ma nadzieję, że będzie on kontynuował pracę z Teleskopem Webba przez kolejną dekadę. Hubble nie działał przez kilka tygodni z powodu problemów z czasem. Wcześniej, 28 listopada, zespół odzyskał spektrometr Cosmic Origins.

Przed pobraniem tego instrumentu, 21 listopada, zespół Hubble’a pozyskał Wide Field Camera 3, drugi instrument na Kosmicznym Teleskopie pobrany z Advanced Camera for Survey. NASA zdecydowała się wybrać Advanced Camera for Pre-Survey, ponieważ ma najmniej potencjalnych problemów w przypadku powiadomień o nieodebranych synchronizacjach. Operacje Hubble’a zostały zawieszone 25 października, kiedy teleskop automatycznie wszedł w tryb awaryjny bez powiadomienia o synchronizacji.

Na początku listopada zespół Hubble’a skoncentrował się na zidentyfikowaniu problemów z oprzyrządowaniem w Obserwatorium Kontroli Przyrządów, które jest częścią narzędzi naukowych Jednostki Usług Kontroli i Danych. Jednym z elementów w szczególności jest Jednostka Sterująca, która jest odpowiedzialna za generowanie wiadomości synchronizacyjnych, które są wysyłane do urządzeń. Pierwsze urządzenie odkryte przez NASA jest uśpione od 2010 roku i nosi nazwę Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer. Urządzenie jest wyłączane, gdy aparat szerokokątny 3 zaczyna działać.

Członków zespołu umożliwiło silnikowi hibernacji zbieranie informacji o utraconych wiadomościach bez wpływu na aktualnie używane narzędzia. Podczas gdy instrumenty są w trybie zdegradowanym, NASA twierdzi, że sam statek kosmiczny nadal działa normalnie. Hubble ostatnio wszedł w tryb awaryjny latem 2021 roku.

NASA rozpoczęła poważną poprawkę, która ma przywrócić Hubble’a z trybu awaryjnego w połowie lipca 2021 roku. Problem w lecie był spowodowany nieoczekiwanym wyłączeniem komputera przetwarzającego teleskop. Wielokrotne próby przywrócenia teleskopu do sieci nie powiodły się, a niektórzy obawiają się, że Hubble może nie radzić sobie dobrze. Sednem problemu jest to samo urządzenie, które w przeszłości powodowało poważne problemy w Hubble’u.

W 2009 r. NASA wykonała misję serwisową, wysyłając astronautów, aby wymienili część sprzętu Hubble’a na nowsze wersje. Chociaż instrument został zmodyfikowany w 2009 roku, konstrukcja pozostaje taka sama, jak oryginalne urządzenie używane przez Hubble’a, opracowane w latach 70. Wyzwaniem dla dzisiejszej NASA jest to, że nie ma na to żadnego sposobu.

Latem problemy z komputerem obciążenia ograniczają się do sterownika mocy lub PCU. PCU musi zapewnić stałe napięcie, aby komputer mógł pracować z obciążeniem. System jest zaprojektowany tak, aby aktywować obwód zabezpieczający, aby wyłączyć komputer ładujący, jeśli poziom napięcia różni się znacznie od wymaganych pięciu woltów.

NASA ustaliła na podstawie dalszych analiz, że poziomy napięcia regulatora były poza zakresem roboczym 5 V i spowodowały wyzwolenie wtórnego obwodu zabezpieczającego. Inną hipotezą jest to, że wtórny obwód zabezpieczający uległ degradacji i utknął w stanie hamowania. Początkowo NASA próbowała zdalnie zresetować PCU, ale bez powodzenia. Obejście zostało rozwiązane przez przeniesienie Hubble’a na ekonomiczny PCU, co wymagało przeniesienia innych systemów statku kosmicznego do ekonomicznego PCU.

Przed jakąkolwiek próbą naprawy teleskopu w trybie awaryjnym, komisja przeglądowa musi potwierdzić zmiany dokonane w systemie teleskopu na orbicie. Formalny przegląd został zakończony 13 lipca, a naprawa została zatwierdzona 1
lipca i zaplanowana na 15 lipca, 15. rewizja zakończyła się sukcesem i można ją naprawić. Tekst został przywrócony. Jednakże, ponieważ statek kosmiczny działa obecnie na instrumentach awaryjnych, każda awaria tych systemów w przyszłości może zakończyć ponad trzy dekady obserwacji kosmicznych Hubble’a.

Hubble jest ponownie online i dokonuje pełnych obserwacji naukowych zaledwie kilka dni po nałożeniu łaty. Wraz z wystrzeleniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pod koniec tego tygodnia, jeśli na Hubble’u wystąpi kolejna awaria sprzętu, astronomowie i naukowcy będą mieli na orbicie co najmniej jeszcze jeden aktywny instrument.

Dodaj komentarz