Marka Hugo Boss

Hugo Boss zaczał jako przedsiębiorca odzieżowy w 1924 roku w Metzingen, małym mieście na południe od Stuttgartu. Firma istnieje tam do dnia dzisiejszego. Jednakże, dzięki ekonomicznemu klimatowi w Niemczech w tamtych czasach, firma zbankrutowała.

W roku 1931, Hugo Boss osiągnął porozumienie z jego wierzycielami. Został z sześcioma maszynami, krawcami by zacząć znów szyć. Tego samego roku, stał się członkiem Partii Narodowo Socjalistycznej (NSDP) . Dzięki temu przyjęciu do partii oraz jako członka sponsorowanego („Mitglied Förderndes”) Schutzstaffel (SS) jego firma uzyskała lepsze wyniki ekonomiczne dzięki ich pomocy. W okresie późniejszym Hugo Boss stwierdził, że dołączył do partii faszystowskiej z powodu ich obietnic dotyczących bezrobocia.

Hugo Boss

Dzięki jego udziałowi w partiach i stowarzyszeniach jego sprzedaż powiększyła się od 38,260 ReichsMark w 1932 do przeszło 3,300,000 ReichsMark w 1941. Czyste dochody powiększyły się w tym samym okresie od 5,000 ReichsMark do 241,000 ReichsMark. Firma Hugo Boss stała się dostawcą mundurów i uniformów Partii Narodowo Socjalistycznych od 1924. Od 1934, kiedy stał się „Reichszeugmeisterei” licencjonowanym urzędnikiem – dostawcą uniformów do Sturmabteilung, Schutzstaffel, Młodzieży Hitler – jugend, Narodowego Socjalistycznego Motorowego Korpusu i innych partyjnych organizacji produkcja firmy jeszcze bardziej wzrosła.
Aby wykonać zamówienia w późniejszych latach wojny, Boss użył około 30 do 40 jeńców wojennych i około 150 robotników przymusowych, z krajów bałtyckich, Belgii, Francji, Włoch, Austrii, Polski, Czechosłowacji i Związku Radzieckiego. Niemiecki historyk Henning Kober twierdzi że dyrekcja przedsiębiorstwa była „zaprzysięgłymi nazistami”. Boss był wielbicielem A. Hitlera w roku 1945 posiadał w apartamencie wspólne zdjęcie z Hitlerem zrobione podczas wycofywania sił z Obersalzberg.

W roku 1946 sąd oparty na jego wczesnym partyjnym członkostwie, oraz wsparciu finansowym SS i zaopatrywaniu w uniformy NSDO nawet przed 1933 rokiem, Boss został uznany zarówno „aktywist?” jak i „zwolennikiem i beneficjantem Narodowego Socjalizmu”. Został on pozbawiony praw głosowania i ukarany grzywną. Hugo Boss umarł w w roku 1948 ale jego biznes przeżył.

Firma Hugo Boss ma wiele porozumień z różnymi przedsiębiorstwami które mogą produkować produkty oznaczone znakiem Hugo Boss. Takie porozumienia zawarto między innymi z firmami Samsung i HTC, na produkcję telefonów komórkowych, C.W.F. Children Worldwide Fashion SAS aby ubrać dzieci i młodzież, Shiseido i Procter&Gamble, by wyprodukować perfumy i kosmetyki pielęgnacyjne z logo Hugo Boss. Movado by produkować zegarki i Safilo, by wyprodukować okulary przeciwsłoneczne i akcesoria z nimi związane.

Dodaj komentarz