Misja NASA na asteroidy trojańskie Jowisza

Jowisz
Okno startowe NASA dla Space Lucy otwiera się we wczesnych godzinach soboty 16 pażdziernika.
Oto, co musisz wiedzieć o tej misji i jak możesz ją oglądać na żywo.

Lucy jest spakowana i gotowa do drogi

Bezzałogowy statek kosmiczny jest teraz na szczycie rakiety United Launch Alliance Atlas V 401, a społeczność naukowa z niecierpliwością oczekuje wystrzelenia tej bezprecedensowej asteroidy trojańskiej Jowisza.
Trzymamy kciuki, Lucy spędzi następne 12 na poszukiwaniu rekordowej liczby asteroid, z których żadna nie była wcześniej badana.

NASA ma nadzieję uruchomić Lucy w sobotę 16 października o godzinie 5:34 EDT. Okno startowe pozostanie otwarte do 5 listopada, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na wypadek złej pogody i innych opóźnień.

Rakiety Atlas V wylecą z kompleksu 41 statków kosmicznych na stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie.
Lucy nie poleci prosto do trojanów, ponieważ musi wykonać dwa przejścia przez Ziemię, pierwszy w 2022 roku, a drugi w celu uzyskania dodatkowego przyspieszenia grawitacyjnego.

Lucy tak naprawdę nie jedzie do Jowisza

W tej misji o wartości 981 milionów dolarów Lucy nie zbliży się do Jowisza.
Trojańskie asteroidy Jowisza krążą wokół Słońca w dwóch luźnych, ale dostrzegalnych gromadach, jedna przed orbitą, a druga z tyłu. Te asteroidy są zgrupowane w dwóch punktach Lagrange’a, odległość między Jowiszem a Słońcem wynosi w przybliżeniu Asteroidy trojańskie są uwięzione na stabilnych orbitach i pozostają w ten sposób od miliardów lat – z naukowego punktu widzenia bardzo dobra rzecz.

W wywiadzie dla NASA, główny badacz Levison z Southwest Research Institute opisał trojany jako „skamieniałości formacji planetarnej”.

Trojany są pozostałością po początkach Układu Słonecznego. Badając te pierwotne obiekty, naukowcy lepiej zrozumieją procesy, które zaopatrywały Ziemię w materiał organiczny i wodę, budulec życia.

Nazwa skamieniałości

W związku z tym nazwa sondy kosmicznej Lucy pochodzi od słynnej skamieniałości Australopithecus znalezionej w 1977 roku. Jak wyjaśnia NASA, starożytny szkielet oferował „unikalny wgląd w ewolucję ludzkości”, a także „Misja Lucy zrewolucjonizuje nasze zrozumienie pochodzenia planet i powstawania Układu Słonecznego”. U paleontologów skamielina Lucy otrzymała swoją nazwę od piosenki Beatlesów „Lucy in the Sky With Diamonds”, która dodatkowo wyjaśnia nazwę statku kosmicznego.

Więcej celów niż jakakolwiek inna misja kosmiczna

Lucy ma przed sobą duże zadanie, ponieważ odwiedzi asteroidę w pasie głównym między Jowiszem a Marsem i siedmioma asteroidami trojańskimi.

Dodaj komentarz