NASA zmienia datę startu Artemis 1 z powodu tropikalnej burzy

NASA
Nadchodząca misja NASA Artemis 1 została ponownie opóźniona, chociaż przyczyny ostatniej zmiany daty są poza kontrolą agencji kosmicznej: pogoda. Oddzielnie NASA zdecydowała się opóźnić uruchomienie Artemis 1 do połowy listopada, ponieważ wszystkie oznaki wskazują, że potencjalnie szkodliwe wiatry burzy tropikalnej Nicole osiągają status huraganu w najbliższej przyszłości.

Program Artemis to ambitny – a niektórzy twierdzą, że nierozsądny – cel powrotu ludzi na Księżyc do 2025 roku, choć to dopiero początek starań. Tym razem NASA planuje ustanowić długoterminową obecność w kosmosie w celu zbadania Księżyca, w tym wszystkiego, od autonomicznych łazików po Lunar Gateway. Misja Artemis 1 jest ważnym krokiem w kierunku tego wyniku, ale pierwsze uruchomienie napotkało na powtarzające się niepowodzenia, w tym wyciek wodoru we wrześniu.

NASA ogłosiła w poście na swoim blogu Artemis, że podjęła decyzję o przesunięciu daty rozpoczęcia misji Artemis 1 na 16 listopada – i będzie kontynuowana tylko w tym dniu, jeśli pogoda powróci do korzystniejszych warunków i burzy tropikalnej. czy nie uszkadzaj kompleksu startowego ani rakiet. Obecnie NASA tak twierdzi. Kennedy, w którym odbywa się misja, został zaktualizowany do HURCON III. W rezultacie niektórzy pracownicy pozostają w zamkniętym kompleksie, aby utrzymać działanie krytycznych systemów.

Wszyscy inni mogą skupić się na swoich rodzinach i chronić swoje domy przed spodziewanym huraganem, wyjaśnia agencja kosmiczna. 16 listopada został wybrany jako data również dlatego, że miejmy nadzieję, że po burzy będzie czas na sprawdzenie kompleksu startowego i rakiety oraz zaktualizowanie wszystkiego, co jest związane z misją.

NASA jest w niepewnej sytuacji z powodu tej burzy. Agencja powiedziała w weekend, że najlepszym sposobem ochrony niesamowicie drogiego systemu kosmicznego, którego budowa zajęła kilka lat i miliardów dolarów (za pośrednictwem Towarzystwa Planetarnego), jest pozostawienie go „chronionym platformą”. To dlatego, że rakieta SLS została zbudowana, aby poradzić sobie z wiatrem o prędkości 85 mil na godzinę, a teraz nie wygląda na to, żeby burza przekroczyła ten próg. AccuWeather szacuje 60-procentowe prawdopodobieństwo, że wiatry burzowe mogą osiągnąć prędkość, która może uszkodzić rakietę. Byłaby to katastrofalna porażka nie tylko systemu kosmicznego, ale całego programu Artemis.

Dodaj komentarz