Nowy gatunek niesporczaka w starożytnym bursztynie

bursztyn
Bursztyn jest jedną z metod konserwowania starożytnych okazów, takich jak robaki i innych małych stworzeń.

Bursztyn przykrywa i całkowicie chroni skamieniałe stworzenie, pozwalając naukowcom zbadać go w sposób niemożliwy dla innych typów skamieniałości. Naukowcy potwierdzili odkrycie trzeciej w historii skamieniałości niesporczaków.

Nowy gatunek niesporczaków odkryto 16 milionów lat temu. Dla tych, którzy mogą nie być zaznajomieni z niesporczakami, jest to niewiarygodnie wytrzymała mikroskopijna istota, która może przetrwać niewiarygodnie trudne warunki, w tym próżniowe zamrażanie przestrzeni przez długi czas. Pomimo faktu, że stworzenia są niezwykle odporne, niezwykle rzadko znajdują je w formie kopalnej.

Bursztynowa skamielina tutaj jest dopiero trzecią odkrytą skamieniałością niesporczaków. Maleńkie stworzenie ma tylko około pół milimetra wysokości i zostało zidentyfikowane jako krewny współczesnego tardigradable, Isohypsibioidea.
Skamielina jest pierwszym niesporczakiem odkrytym w obecnej epoce geologicznej, która rozpoczęła się miliony lat temu.

Ponieważ nowy okaz był tak dobrze zachowany, stał się jednym z najlepiej fotografowanych niesporczaków w historii.
Naukowcom udało się uchwycić szczegóły na poziomie mikronowym u ośmionożnych bezkręgowców, w tym pyszczków i ich pazurów. Te pazury są od 20 do 30 razy cieńsze niż ludzki włos.

Skamielina jest przechowywana w Dziale Zoologii Bezkręgowców Amerykańskiego Muzeum Historii. Naukowcy twierdzą, że skamielina wydaje się być podobna do współczesnego niesporczaka ze względu na uproszczoną morfologię zewnętrzną. Jednak to odkrycie było pierwszym momentem, w którym ludzie mogli wizualizować anatomię wewnętrzną przed jelitem w skamieniałościach niesporczaków.

Dodaj komentarz