Orangutany ujawniają umiejętność używania kamiennych narzędzi

orangutan
Przez lata naukowcy wierzyli, że tylko ludzie mogą używać narzędzi, ale teraz wiemy, że używanie narzędzi ma miejsce tu i tam w królestwie zwierząt. Wiadomo, że orangutany bardzo interesują się swoim otoczeniem, ale jak blisko są one do epoki kamienia? Może być bliżej niż myślisz. Badanie przeprowadzone przez zoo w Kristiansand w Norwegii i zoo w Twycross w Wielkiej Brytanii wykazało, że niewytrenowane orangutany potrafią używać kamiennych narzędzi.

Wiele orangutanów zaobserwowano na wolności przy użyciu prostych narzędzi, takich jak patyki do zbierania owadów i liści, aby chronić je przed żywiołami. Jest nawet słynne zdjęcie małpy wiszącej na drzewie próbującej (bezskutecznie) włócznią. Takie odkrycia zmusiły nas do ponownej oceny, czy używanie narzędzi jest czysto ludzkie. Im więcej widzimy, tym mniej wyjątkowych widzimy. Jednak orangutanów nie zaobserwowano przy użyciu kamiennych narzędzi, ale nowe badania sugerują, że może to być tylko kwestia czasu.

W zoo w Kristiansand naukowcy badali zdolność małp do używania młotów skalnych i ostrych fragmentów krzemienia. Potrzebny jest młotek, aby utworzyć inne narzędzia, dzieląc inne kamienie. Zwierzęta używają młotka kamiennego, ale nie uderzają w innych skał – głównie uderzył ich ogrodzenia. Chociaż nie mogą tworzyć własnych muchów ognia, używali jednego do cięcia skóry krzemowej, aby uzyskać dostęp do żywności.

Niektóre małe kawałki kamienia stworzone przez małpy są wystarczająco jasne, aby wyciąć drut. Czy te narzędzia?

Część brytyjskich badań dotyczyła zdolności orangutanów do uczenia się posługiwania się narzędziami poprzez obserwację. Naukowcy pokazali małpom człekokształtnym, w tym Molly, jak wbijać młotek w skałę, aby stworzyć kawałek krzemienia. Chwilę zajęło Molly podniesienie kamienia i uderzenie w prawą stronę krzemienia. Uderzenie nie spowodowało powstania odłamków narzędzia, ale kilka małych „produktów ubocznych” wystarczająco ostrych, aby przeciąć drut.

Naukowcy uważają, że orangutany potrafią wytwarzać proste kamienne narzędzia, ale z jakiegoś powodu nie rozwinęli tej umiejętności na wolności. Główną przeszkodą dla orangutanów z epoki kamiennej może być mniej to, co potrafią, a bardziej miejsce, w którym żyją. Orangutany to w większości żywe zwierzęta, a wszystkie skały znajdują się na ziemi. Oczywiście wierzono, że nasi przodkowie mieli rośliny, zanim wyruszyliśmy w tę bezsensowną pieszą wędrówkę. Może orangutan po prostu upiera się przy swoim czasie.

Dodaj komentarz