Pojawił się nowy wariant koronawirusa – Omicron

koronawirus
Władze na całym świecie rozpoczęły działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego wariantu koronawirusa Omicron w okresie świątecznym.

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała wysoce zmutowany wariant koronawirusa po raz pierwszy zidentyfikowany w Afryce Południowej jako „wariant niepokojący” ze względu na wstępne dowody sugerujące, że może on być zaraźliwy rozprzestrzeniający się i bardziej odporny niż poprzednie szczepy.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ogłosiła w piątek stan wyjątkowy w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi wariantu Omicron i rosnącymi wskaźnikami infekcji koronawirusem w stanie z powodu już krążącego wariantu Delta. Podczas, gdy wariant Omicron nie został jeszcze określony. W którym stanie nakaz pozwala Departamentowi Zdrowia miasta Nowy Jork na zredukowanie niepotrzebnych i niepilnych procedur szpitalnych zwiększenie pojemności szpitala i zakup środków na walkę z pandemią. Pomoże to uniknąć niedoborów personelu i sprzętu.

„Nadal widzimy oznaki wzrostu tej zimy i chociaż nowy wariant Omicron nie został jeszcze wykryty w stanie Nowy Jork zliża się” – powiedział Hochul w oświadczeniu.

Zamówienie wchodzi w życie 3 grudnia i zostanie ponownie ocenione 15 stycznia na podstawie najnowszych danych dotyczących COVID19. Prezydent Joe Biden ogłosił również zakaz podróżowania z ośmiu krajów RPA, który wejdzie w życie w poniedziałek.

Centrum Kontroli i Prewencji Choró twierdzi że do tej pory w Stanach Zjednoczonych nie wykryto żadnego przypadku wariantu Omicron. Będzie nadal monitorować sytuację i współpracować z władzami Republiki Południowej Afryki w celu śledzenia jej rozprzestrzeniania się. Jeśli wariant dotrze do Stanów Zjednoczonych „Spodziewamy się, że wkrótce zostanie zidentyfikowany Omicron” – podała agencja.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że do tej pory w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano dwa przypadki. Minister zdrowia Sajid Javid potwierdził Reuterowi że przypadki były powiązane i powiązane z podróżami do RPA.

Aby pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się Johnson ogłosił zaostrzenie zamówień na maski i wymagania dotyczące samoizolacji dla podróżnych krajowych. Maski muszą być noszone w sklepach i transporcie pulicznym w Wielkiej Brytanii a nowo przybyli ze wszystkich krajów będą musieli się izolować, dopóki nie uzyskają negatywnego wyniku testu na obecność wirusa.

„Musieliśmy kupić czas naszym naukowcom, aby dokładnie zrozumieli z czym mamy do czynienia” powiedział w oświadczeniu.

Johnson, Biden i inne władze na całym świecie wzywają obywateli do zaszczepienia się jeśli jeszcze tego nie zrobili. W zeszłym tygodniu CDC rozszerzyło kwalifikowalność do zastrzyku COVID19 na wszystkich dorosłych, którzy otrzymali szczepionkę PfizerBioNTech lu Moderna co najmniej sześć miesięcy temu. Według agencji Reuters PfizerBioNTech i Moderna przewidują, że w nadchodzących tygodniach pojawią się dane dotyczące skuteczności ich odpowiednich szczepionek przeciwko wariantowi Omicron. Pfizer i BioNTech twierdzą, że mogą wyprodukować nową szczepionkę dostosowaną do wariantu Omicron i wysłać dawki w ciągu około 100 dni. Moderna poinformowała również że pracuje nad odpowiednim boosterem dla nowego wariantu.

Dodaj komentarz