Polski rynek wynajmu

Sytuacja epidemiczna w kraju sprawiła, że nastąpił znaczny spadek wynajmu mieszkań studenckich. Zainteresowanie takimi lokalami jest zdecydowanie mniejsze niż w latach poprzednich. Główną przyczyną jest ograniczenie zajęć stacjonarnych, dlatego większość studentów pozostała w swoich rodzinnych domach.

Sytuacja na rynku wynajmu

Zdecydowana większość uczelni zarówno państwowych, jak i prywatnych organizuje program dydaktyczny w sposób zdalny, dzięki czemu obecność studentów w mieście akademickim nie jest obowiązkowa. Z tego powodu mieszkania rented cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż wcześniej. Mimo to ceny cały czas pozostają na stałym poziomie. Zamknięcie granic spowodowało, że wielu pracowników z zagranicy zrezygnowało z najmu długoterminowego. Jest to spowodowane faktem, że stracili możliwość podjęcia pracy w Polsce. Jest to jedna z przyczyn, która spowodowała wzrost podaży mieszkań. Jednocześnie dużym zachwianiom uległ wynajem krótkoterminowy, ponieważ podróże służbowe zostały w znacznym stopniu ograniczone. Osoby, które wcześniej prowadziły wynajem krótkoterminowy, obecnie zdecydowały się na długoterminowy. Należy pamiętać, że wzrost podaży lokali zachodzi równocześnie ze spadkiem popytu na te mieszkania. Cały czas najstabilniejsze ceny występują w obszarze kawalerek, natomiast mieszkania trzypokojowe zaliczyły największy spadek.

Podpisywanie umów

Mniejsze zarobki najemców spowodowały, że byli oni zmuszeni zamienić mieszkania na mniejsze. Na uwagę zasługuje również fakt, że liczba pustostanów znacznie wzrosła. Warto zauważyć, że rzetelność płatnicza najemców również zanotowała spadek, przez co kryzys został jeszcze bardziej pogłębiony. W dużym stopniu zmniejszyła się również liczba umów prolongowanych. Według ekspertów spadek oscyluje nawet wokół kilkunastu procent. Coraz mniej osób decyduje się podpisać umowę najmu na cały rok. Liczne zwolnienia pracownicze spowodowały, że ludzie obecnie chętniej wybierają tanie mieszkania. Kolejna fala pandemii może przynieść ponowny wzrost wypowiedzeń. Umorzony został czynsz dla właścicieli lokali sklepowych.

Dodaj komentarz