Powstał prototyp pierwszego na świecie pływającego miasta

pływające miasto
Wyobrażenie sobie miasta z dużą ilością wody może stworzyć obraz podobny do włoskiej Wenecji, z budynkami lądowymi i wodnymi pomiędzy nimi. Jednak przyszłość może wkrótce udoskonalić ten obraz i przekształcić go w coś zupełnie innego: całkowicie zrównoważone, dynamiczne i dynamiczne miasto, zbudowane w całości z wody. Brzmi nierealistycznie? Koncepcja może być bliższa niż myślisz. Pierwszy prototyp pływającego miasta zbudowany w Busan w Korei Południowej właśnie został zaprezentowany.

Potrzeba pierwszego na świecie pływającego miasta była spowodowana ewolucją zmian klimatycznych i późniejszym wzrostem globalnego poziomu mórz. Dla tętniącego życiem centrum żeglugowego, takiego jak Busan, które zajmuje 6. miejsce na liście najbardziej ruchliwych portów na świecie (według WorldShipping.org), stały wzrost poziomu wody może pewnego dnia oznaczać katastrofę. Dlatego samorząd zdecydował się na współpracę z ONZ i firmą projektową Oceanix, aby stworzyć pierwsze takie miasto w Busan.

Po długiej pracy nad projektem ONZ, miasto Busan i Oceanix były w stanie przedstawić bardzo wyraźne obrazy tego, jak powinno wyglądać miasto. Obrazy zapierają dech w piersiach i choć futurystyczne, dają wgląd w to, co za kilka lat stanie się rzeczywistością.

Miasto może być gotowe w ciągu najbliższych kilku lat

Według Oceanix miasto będzie mogło pomieścić około 12 000 osób. ludzi, aw przyszłości może wzrosnąć do 100 000 osób. To jeszcze nienazwane pływające miasto będzie składać się z kilku platform połączonych szeregiem mostów i będzie podzielone na różne strefy, w tym dzielnice mieszkalne, obszary mieszkalne i budynki badawcze. Konstrukcje będą nowoczesne w swojej konstrukcji, niskie, a pomiędzy nimi zapewnią dużo miejsca na zewnątrz. Modele prezentują dużo zieleni, uliczne stragany, sklepy i miejsca rozrywki rozłożone na łącznej powierzchni 15,5 akrów.

Każda część wody używanej w pływającym mieście jest uzdatniana i poddawana recyklingowi na miejscu. Będzie również polegać na panelach słonecznych do generowania i pokrywania wszystkich potrzeb energetycznych. Znaki te będą rozsiane po całym mieście, zarówno na dachach, jak i na morzu. Choć pozwoli na jazdę po swoich przedmieściach, miasto pozwoli tylko pojazdom elektrycznym na utrzymanie jak najświeższego powietrza.

Itai Madamombe, współzałożyciel Oceanix, rozmawiał z Insiderem w 2021 roku o przyszłym mieście Busan. Szacowany koszt projektu to około 200 milionów dolarów, powiedziała, i prawdopodobnie zobaczymy pierwsze części miasta już w 2025 roku, choć wciąż nie jest jasne, kiedy ludzie będą mogli sobie na to pozwolić.

Dodaj komentarz