Rihanna daruje 15 milionów dolarów na sprawiedliwość klimatyczną

koncert muzyczny
Darowizny artysty trafią do 18 organizacji w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach. Królowa Karaibów, potentat piękności, bizneswoman i artystka, która nie wydała albumu od czasu wydania Anti w 2016 roku, Robin Rihanna Fenty obiecała 15 milionów dolarów na wsparcie organizacji zajmujących się sprawiedliwością klimatyczną w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach. Informacja została ogłoszona w zeszły weekend za pośrednictwem Fundacji Clara Lionel artysty, we współpracy z inicjatywą #StartSmall, założycielem Twittera Jackiem Dorseyem, globalnym funduszem pomocy na wypadek pandemii. Odbiorcami będzie 18 organizacji, w tym Indigenous Environment Network, Climate Justice Coalition i Caribbean Climate Justice Project.

„Te granty są zbierane i prowadzone przez kobiety, młodzież, Murzynów, rdzenną ludność kolorową i społeczność LGBTQIA” – czytamy w komunikacie prasowym.

Rihanna założyła Fundację Clara Lionel w 2012 roku, aby pomóc społecznościom przygotować się na skutki kryzysu klimatycznego. Fundacja współpracuje obecnie z dziewięcioma aktywnymi projektami klimatycznymi w sześciu krajach i już przeznaczyła około 10 milionów dolarów na gotowość na wypadek katastrof i reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

„Projekty te, od projektów wzmacniania infrastruktury szkolnej i przychodni zdrowia po zintegrowane z płcią planowanie reagowania kryzysowego i budowanie lokalnego potencjału na Karaibach, służą jako modele gotowości, które można powielać i skalować, aby umożliwić innym regionom wysokiego ryzyka na całym świecie być lepiej przygotowanym na ekstremalne zjawiska pogodowe” – czytamy na stronie internetowej fundacji . „Ostatecznie naszym celem jest, aby Karaiby stały się pierwszą na świecie strefą odporną na zmiany klimatu”.

Kiedy huragan Dorian uderzył w Bahamy w 2019 r., tworząc ścieżkę zniszczonych domów na wyspach, które pozostawiły tysiące bezdomnych, Fundacja Clary Lionel utworzyła fundusz ratunkowy na pomoc medyczną .

Ma sens, dlaczego fundacja Rihanny miałaby koncentrować się na wyspach karaibskich — region ten jest podatny na klęski żywiołowe, takie jak huragany, powodzie, trzęsienia ziemi i susze — coś, co zmiany klimatyczne tylko pogarszają sytuację regionu. A podnoszący się poziom mórz pochłania plaże wokół Karaibów.

Wiele narodów wyspiarskich to kraje o niskich i średnich dochodach , w których wielu społecznościom brakuje zasobów lub infrastruktury, aby stale walczyć z ekstremalnymi zdarzeniami.

Być może nigdy nie zobaczymy światła kolejnego albumu Rihanny wypełnionego wystarczającą ilością hitów, by napędzać wiele lat, ale świat otrzymuje wsparcie na rzecz sprawiedliwości klimatycznej.

Dodaj komentarz