Skąd się bierze piżmo?

perfumy
Skąd pochodzi piżmo? Czy piżmo syntetyczne jest równie dobre? Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu, a także najlepszym piżmowym perfumom.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzą Twoje perfumy lub jak powstają?

Jeśli jesteś miłośnikiem piżmowych perfum, wiesz, że istnieje wiele różnych zapachów piżma — białego, afrykańskiego, japońskiego i arabskiego, by wymienić tylko kilka. W tym słodkim zapachu jest coś odurzającego, ale możesz nie wiedzieć, czym jest piżmo i skąd pochodzi.

Podczas gdy większość piżma jest dziś wytwarzana syntetycznie, w XIX wieku piżmo było ogólnie otrzymywane w sposób organiczny jako nuta bazowa perfum. Zastanówmy się więc, czym jest piżmo, skąd pochodzi i jakie piżmowe zapachy polecamy do Twojej kolekcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rodzinach zapachów ? Przeczytaj nasz przewodnik wprowadzający.

Co to jest piżmo?

Piżmo jest nieco odstające, jeśli chodzi o rodziny perfum. To wyraźny zapach, który może wywołać u ludzi niemal instynktowne uczucie, domagając się uwagi. Piżmo było używane od wieków, ale zawsze było modne.

To zapach tak niepodobny do żadnego innego, że trudno go opisać. Ale większość potwierdziłaby, że jest bogaty, głęboki i zmysłowy. Więc chociaż możesz sięgnąć po kwiatowe lub cytrusowe perfumy, aby dodać trochę energii na krok, lub drzewny zapach na uziemienie, piżmo jest świetne na wieczorną randkę, ze swoją ponętną i odurzającą naturą.

Chociaż piżmo jest dziś prawie wyłącznie syntetyczne, jego pochodzenie wywodzi się z wydzielin gruczołowych jelenia piżmowego.

Skąd się bierze piżmo?

Piżmo pozyskiwane jest z strąka piżmowego, gruczołu znajdującego się w woreczku ze skóry pod brzuchem samca jelenia piżmowego. Piżmo jest pozyskiwane w postaci półpłynnej, ale wysycha na ziarnisty proszek. Po wydobyciu zapach piżma nie jest zbyt kuszący. Po pierwsze, musi być moczony w alkoholu przez miesiące, a nawet lata, dlatego naturalne perfumy piżmowe są rzadkie i drogie — zwłaszcza, że ​​jelenie piżmowe są obecnie rzadkim i chronionym gatunkiem.

Jak pozyskuje się piżmo?

Naturalne piżmo pozyskuje się najpierw zabijając jelenia piżmowego. Może to zabrzmieć barbarzyńsko, ale w dawnych czasach była to norma — zabijali zwierzę, aby zrobić perfumy. Po zabiciu jelenia piżmowego odcinają mu gruczoł piżmowy lub jądro, a następnie suszą na słońcu. Inną procedurą ekstrakcji piżma z jelenia jest zanurzenie gruczołu w bardzo gorącym oleju.

Piżmo w nutach zapachowych

Nuty lub nuty zapachowe są jak nuty muzyczne, ponieważ tworzą skalę perfum. Aby mieć dobrze pachnące perfumy, musisz poprawnie wymieszać trzy nuty. Te trzy są nazywane „nutą górną”, „nutą środkową” i „nutą podstawową”.

Piżmo to niezwykle popularna nuta bazy w perfumach tworzonych w nowoczesnej perfumerii. Nuta podstawowa pojawia się, gdy górna nuta już wyparuje i działa razem ze środkową nutą, aby uzyskać pełniejsze wrażenia zapachowe. Ta nuta utrzymuje się w skórze przez kilka godzin, sprawiając, że ładnie pachniesz przez cały dzień. Zwykle są z różnych substancji, takich jak drzewo sandałowe, wanilia i inne, ale najbardziej lubiane jest piżmo.

Wyginięcie jelenia piżmowego

Ponieważ do ekstrakcji piżma wymagane jest zabijanie jeleni, doprowadziło to w końcu do powszechnego i poważnego spadku populacji jelenia aż do wyginięcia. Na szczęście dzięki nowej polityce i przepisom chroniącym jelenie piżmowe, zabijanie tych biednych stworzeń jest obecnie zabronione w kilku krajach. W rzeczywistości w Indiach jeleń piżmowy jest w pełni chroniony od 1972 r. na mocy federalnej ustawy o ochronie przyrody .

Piżmo naturalne a piżmo syntetyczne

Naturalne piżmo stało się popularne jako nuta bazy ze względu na swój charakter i strukturę molekularną — potrafiło przywierać do skóry godzinami. W miarę upływu lat, zmiany postaw i praw, konieczne stało się nauczenie syntezy piżma — w końcu naturalne piżmo jest nie tylko problematyczne etycznie, ale i kosztowne. Syntetyczne piżmo stało się chętnie akceptowane w przemyśle perfumeryjnym, a do wyboru jest wiele odurzających perfum piżmowych.

Nasze ulubione perfumy piżmowe

Szukasz inspirujących piżmowych zapachów? Oto kilka naszych ulubionych:

Amber Musk Montale (unisex)
Kolekcjoner Art Deco Majestic Musk autorstwa Alexandre J (Unisex)
Barokowe piżmo Roberto Cavalli (unisex)
Jovan Black Musk by Jovan (dla mężczyzn)
Wykwintne piżmo Yves Saint Laurent (dla kobiet)

Dodaj komentarz